jurnal.md

Alegerile prezidențiale din Belarus, considerate valabile. La urne s-au prezentat peste 50% dintre alegători

Alegerile prezidențiale din Belarus sunt considerate valabile după ce mai mult de 50% dintre alegători s-au prezentat la urnele de vot. Despre acest lucru a anunțat Comisia Electorală Centrală, informează RBC.

Potrivit CEC, toate regiunile, cu excepția Minsk-ului, au depășit rata de participare la vot de 50%.

Precizăm că în Belarus au loc alegeri prezidențiale, astăzi, 9 august. Principalii favoriți ai cursei electorale sunt actualul șef al statului, Alexandr Lukașenko și candidatul opoziției, Svetlana Tihanovscaia.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

La Chișinău a fost inaugurată Aleea Bikerilor: o motocicletă și un monument în memoria celor decedați

Pe 22 martie, pe bulevardul Iuri Gagarin din Chișinău, a fost inaugurată Aleea Bikerilor. Tot aici au fost instalate o motocicletă, un monument în memoria bikerilor decedați și un panou pentru check-in. Informațiile au fost comunicate de autoritățile capitalei.

Potrivit edilului Ion Ceban, inaugurarea a avut loc cu o săptămână înainte de deschiderea oficială a sezonului 2026 al bikerilor din Republica Moldova, care va avea loc pe 29 martie, în Piața Marii Adunări Naționale.

„De astăzi, iubitorii de a merge pe două roți, au spațiu în Chișinău unde se pot întâlni și porni în diferite călătorii, dar și unde pot organiza diferite evenimente”, a adăugat primarul.

Conform Primăriei Chișinău, pe Aleea Bikerilor a mai fost inaugurată motocicleta, la care oricine poate face poze, un monument creat în cinstea bikerilor decedați și un panou pentru check-in, prin care bikerii din orice colț al lumii vor putea aplica abțibildul cu clubul lor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: