Direcţia de Poliţie a mun.Chişinău

Alertă cu bombă la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani (UPDATE)

Alertă cu bombă la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Oamenii legii au fost alertați pe 10 iunie, în jurul orei 13:25 min, prin intermediul serviciului 112, de către o femeie. Aceasta le-a spus polițiștilor că în incinta instituției amplasate pe bd. Ștefan cel Mare, se află un obiect explozibil.

La fața locului s-au deplasat toate serviciile specializate: Batalionul de patrulare și reacționare operativă al DP mun. Chișinău, grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Buiucani, angajații IGSU. Forțele de ordine au încercuit zona și evacuat toți angajații și cetățenii care se aflau în incinta clădirii.

În prezent, toate serviciile specializate activează la fața locului.

Angajații poliției întreprind toate măsurile în identificarea persoanei care a efectuat apelul, iar circumstanțele celor întâmplate urmează a fi stabilite.

UPDATE (14:52) În urma verificării clădirii cât și adiacentului Judecătorii Chișinău, sediul Buiucani, nu au fost depistate obiecte explozibile.

Ofițerii de investigație și urmărire penală a IP Buiucani, întreprind toate măsurile în identificarea persoanei care a făcut apelul cu atragerea la răspundere conform legislației în vigoare.

***

O alertă falsă cu bombă costă bugetul de stat 30 de mii de lei, dar cheltuielile pot ajunge până la 100 mii, în cazul unor locaţii precum gara sau aeroportul, unde întreaga activitate este dată peste cap pentru câteva ore. Autorii alertelor false riscă până la doi ani de puşcărie, amenzi de până la 42 500 mii de lei sau 240 de ore de muncă în folosul comunităţii.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Chișinăul negociază un nou acord cu Fondul Monetar Internațional. Maia Sandu, întrevedere cu o misiune FMI

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu o misiune a Fondului Monetar Internațional (FMI), care se află în vizită la Chișinău. Părțile au discutat despre un nou program de reforme, în special în domeniul politicilor economice, fiscale și administrării fiscale, stabilității financiare și consolidării cadrului macroeconomic.

Misiunea FMI se va afla în Republica Moldova în perioada 7-20 mai.

Vizita are loc la solicitarea autorităților din țara noastră pentru negocierea unui nou acord în cadrul Instrumentului de Coordonare a Politicilor (PCI) — un program al FMI fără finanțare directă, destinat țărilor care doresc sprijinul instituției pentru consolidarea cadrului macroeconomic și fiscal, fără a contracta împrumuturi.

Amintim că, în aprilie, experți ai Fondul Monetar Internațional au purtat consultări cu autoritățile moldovenești, în urma cărora au anunțat că situația economică din țară s-a stabilizat și a început să înregistreze o creștere moderată. Totodată, reprezentanții FMI au subliniat că, pentru a atinge ritmuri mai ridicate de creștere economică și pentru a îmbunătăți nivelul de trai, este nevoie de reforme ambițioase pentru eliminarea problemelor structurale și de politici echilibrate pentru consolidarea rezilienței și menținerea stabilității macroeconomice.

Experții FMI estimează că, în 2026, deficitul bugetar al R. Moldova va crește până la 4,8% din PIB, însă implementarea reformelor planificate în domeniul fiscal ar trebui să contribuie la atenuarea acestei presiuni. FMI a susținut și prognoza Banca Națională a Moldovei privind inflația — 5% ± 1,5% în 2026.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: