Republica Moldova marchează astăzi, 23 iunie, 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Cu această ocazie, Maia Sandu și Igor Grosu au transmis mesaje adresate cetățenilor în care au vorbit despre suveranitate, dar și despre parcursul european al Republicii Moldova. În mesajul său, președinta Maia Sandu a declarat
Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea tuturor grupurilor de capitole de negociere, a declarat președinta Maia Sandu, după ce din concluziile Consiliului European a fost eliminată referirea la deschiderea „accelerată” a negocierilor de aderare cu țara noastră și Ucraina. În timp ce șefa statului susține că procesul ar trebui să
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, susține declarații de presă alături de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, António Costa, la sfârșitul celui de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, care a avut loc la Bruxelles, pe 22 iunie. În cadrul reuniunii, liderii au discutat
Integrarea europeană a Republicii Moldova și reintegrarea regiunii transnistrene trebuie să avanseze în paralel, pentru ca Rusia să nu poată influența procesul de aderare la Uniunea Europeană. Declarația a fost făcută de ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, într-un interviu acordat Euronews, în marja celui de al doilea summit Moldova –
Parlamentul European susține pe deplin independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, susține președinta instituției, Roberta Metsola. Înalta oficială europeană a dat asigurări, într-un interviu acordat redacției NewsMaker, că Parlamentul European va continua să sprijine țările candidate în depășirea provocărilor pe parcursul procesului de aderare la Uniunea Europeană. Întrebată
Aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană intră într-o etapă decisivă, dar și tot mai complicată politic. După deschiderea oficială a negocierilor, Chișinăul trebuie să demonstreze că poate avansa pe baza propriilor reforme. Cum vede Bruxellesul parcursul european al Republicii Moldova, dacă Transnistria și Găgăuzia pot încetini aderarea la UE și
Cel de-al doilea summit Republica Moldova – Uniunea Europeană va avea loc pe 22 iunie, la Bruxelles. Reuniunea are loc la o săptămână după deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova. Uniunea Europeană va fi reprezentată de președintele Consiliului European, Antonio Costa, și de președinta Comisiei Europene,
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a salutat deschiderea primului cluster de negocieri pentru aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la Uniunea Europeană. Într-un mesaj transmis de pe Aeroportul Internațional Chișinău, liderul de la Kiev și-a exprimat convingerea că cele două țări vor continua să avanseze împreunăpe drumul european și vor deveni membre
Uniunea Europeană a deschis negocierile de aderare cu Republica Moldova pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”. Decizia a fost luată în seara zilei de 15 iunie, în cadrul celei de-a doua conferințe interguvernamentale, desfășurate la Luxemburg. Potrivit Consiliului European, primul cluster include cele mai importante componente ale acquis-ului UE,
Președinta Partidului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, și alte cinci persoane au fost incluse în lista de sancțiuni UE pentru acțiuni menite să destabilizeze Republica Moldova. Decizia a fost adoptată de Consiului Uniunii Europene, luni, 15 iunie. Pe lista de sancțiuni UE au fost incluși: Irina Vlah Lidera Partidului „Inima Moldovei”,