Alexandr Stoianoglo

Stoianoglo intră în cursa prezidențială? Susține că CEC i-a înmânat nota confirmativă privind valabilitatea semnăturilor

Fostul procuror general, Alexandr Stoianoglo, a anunțat, pe 31 august, că a primit nota confirmativă de la Comisia Electorală Centrală (CEC) privind faptul că listele de subscripție cu semnăturile colectate în sprijinul candidaturii sale pentru scrutinul din 20 octombrie, „întrunesc toate criteriile legale necesare” pentru inregistrarea sa în calitate de candidat la funcția de președinte. CEC nu a anunțat deocamdată oficial decizia.

Alexandr Stoianoglo a mulțumit, pe rețelele de socializare, echipei care l-a susținut.

Mulțumesc încă odată, tuturor susținătorilor mei, Grupului de inițiativă și structurilor teritoriale ale PSRM, care într-un timp record de mai puțin de 3 zile, a colectat plafonul maxim de semnături necesare, demonstrând o mobilizare exemplară. Urmează etapa validării listelor și înregistrării mele efective în calitate de candidat la alegerile prezidențiale”, se arată în mesajul lui Stoianoglo.

Stoainoglo a depus listele de semnături pentru înregistrare în calitate de candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova în data de 26 august. CEC are la dispoziție șapte zile pentru a verifica semnăturile și a decide dacă  Stoianoglo va fi înscris oficial ca și candidat la alegerile prezidențiale din 20 octombrie.

Pentru a intra în cursa electorală, pretendenții la prezidențiale trebuie să depună între 15 mii și 25 de mii de semnături la CEC, acestea provenind din cel puțin jumătate din unitățile administrativ-teritoriale de nivelul al doilea, inclusiv raioanele și municipiile Chișinău și Bălți.

Amintim că 31 august a fost ultima zi de depunere a actelor pentru înregistrarea grupurilor de inițiativă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

n4.md/foto simbol

Restricții de circulație în Chișinău, în următoarele zile. Traseul unor rute de troleibuz, printre care nr. 3, modificat

În perioada următoare, traficul rutier va fi suspendat parțial pe mai multe străzi din Chișinău. Restricțiile vor afecta mai multe intersecții și tronsoane de drum, iar unele rute de troleibuz vor circula pe trasee modificate. Informațiile au fost comunicate de reprezentanții Primăriei Chișinău.

Potrivit autorităților capitalei, începând cu 3 iulie, ora 22:00, și până pe 6 iulie, ora 05:00, traficul rutier va fi suspendat parțial la intersecția străzilor Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni și București. În această zonă, „Termoelectrica” va desfășura lucrări.

Ruta nr. 3 de troleibuz va avea un traseu modificat. La tur, troleibuzele vor circula pe traseul obișnuit. La retur, acestea vor circula de pe str. A. Pușkin pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, prin Piața Dimitrie Cantemir și pe str. Ion Creangă, apoi își vor continua traseul obișnuit.

Ruta nr. 4 va circula astfel: la tur, de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe Piața Dimitrie Cantemir și str. Ion Creangă, cu întoarcere la rondul din Piața Unirii Principatelor. La retur, troleibuzele vor circula de la rondul din Piața Unirii Principatelor pe str. Ion Creangă, apoi își vor continua traseul obișnuit.

Ruta nr. 29: tur – pe traseul obișnuit; retur – de pe str. Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, apoi pe str. Mihai Viteazul și în continuare pe traseul obișnuit.

De asemenea, începând cu 10 iulie, ora 20:00, și până pe 12 iulie, ora 20:00, traficul rutier va fi suspendat parțial pe strada Miron Costin (partea impară), pe tronsonul cuprins între bd. Moscova și str. Nicolae Dimo. În această perioadă va avea loc un târg al producătorilor autohtoni.

Potrivit autorităților capitalei, în legătură cu demararea unor lucrări, traficul rutier este suspendat pe tronsonul cuprins între str. A. Pușkin și str. V. Pârcălab. Lucrările fac parte din proiectul de reabilitare și modernizare a spațiilor adiacente străzii Veronica Micle. Acestea vor fi executate pe tronsoane, pentru a limita restricțiile de trafic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: