ZdG

Alexei Cotorobai, condamnat la 25 de ani de închisoare pentru omorul unui bebeluș în 2010

Alexei Cotorobai, fratele lui Gheorghe Cotorobai – condamnat la detenție pe viață pentru uciderea unei tinere însărcinate la Orhei – a fost găsit vinovat de omorul unui copil de 10 luni. Instanța l-a condamnat pe 12 ianuarie, la aproape nouă luni de la trimiterea dosarului în judecată, la 25 de ani de închisoare. Acesta nu își recunoaște vinovăția și pledează nevinovat, anunță Procuratura Generală.

Potrivit Procuraturii Generale, omorul ar fi fost comis în anul 2010, în raionul Telenești. Dosarul a fost inițial clasat în 2011, însă a fost redeschis în 2024, după apariția unor probe noi care au pus sub semnul întrebării concluziile anchetei inițiale.

În urma reexaminării cazului, instanța a stabilit că mama copilului nu se face vinovată de moartea bebelușului. Femeia, condamnată inițial pentru „lăsare în primejdie”, a fost achitată în anul 2025, în baza noilor dovezi.

Cazul a revenit în atenția publică în aprilie 2024, după ce Ziarul de Gardă a scris că bunica bebelușului decedat îl acuza pe fratele lui Gheorghe Cotorobai de comiterea crimei. Aceasta susținea, de asemenea, că atât ea, cât și fiica sa – mama copilului – ar fi fost amenințate de familia acestuia, fiind nevoite să părăsească Republica Moldova din motive de securitate. Tot ea a declarat că mama copilului fost constrânsă să-și asume vina, sub presiuni și amenințări.

În februarie 2010, femeia, care era minoră la momentul respectiv, a fost condamnată pentru moartea bebelușului. Raportul de expertiză a concluzionat că fetița a suferit de sindromul copilului scuturat, iar leziunile au fost cauzate „prin zdruncinarea de către persoane neidentificate”. Având în vedere vârsta mamei și gravitatea redusă a infracțiunii, aceasta a fost eliberată de răspundere penală și a fost sancționată cu o amendă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu, primită de președintele Estoniei, Alar Karis, la Tallinn: „Moldova aparține Europei”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost întâmpinată pe 16 mai la Tallinn de omologul său eston, Alar Karis, în cadrul unei vizite de lucru dedicate aprofundării cooperării bilaterale, securității regionale și parcursului european al țării.

Potrivit administrației prezidențiale, agenda vizitei include întrevederi cu premierul eston Kristen Michal, președintele Parlamentului Lauri Hussar și ministrul Afacerilor Externe Margus Tsahkna. Totodată, Maia Sandu participă la conferința de securitate Lennart Meri Conference.

După întrevederea de la Palatul Kadriorg, președintele eston Alar Karis a reiterat sprijinul ferm al Estoniei pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

„Moldova aparține Europei, iar Estonia susține ferm drumul Moldovei către Uniunea Europeană”, a scris Alar Karis pe pagina sa de Facebook.

Oficialul eston a precizat că, în cadrul discuțiilor cu Maia Sandu, au fost abordate subiecte ce țin de securitatea regională, acțiunile hibride ale Rusiei și modalitățile prin care Estonia poate continua să sprijine Republica Moldova.

Vizita are loc la invitația președintelui eston și urmărește consolidarea relațiilor dintre cele două state, în special în contextul procesului de aderare a Republicii Moldova la UE.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: