Alte cinci loturi de lapte praf pentru bebeluși, retrase din comerț. Cum pot fi identificate FOTO

Cinci loturi de lapte praf pentru sugari, Aptamil și Milupa Milumil, sunt rechemate de pe piața din Republica Moldova. Decizia a fost luată de producătorul La Danone drept „măsură de precauție”. Informația a fost anunțată pe 9 februarie de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA). Reprezentanții ANSA au precizat că, deși „nu s-a identificat nicio nerespectare în cadrul operațiunilor noastre”, producătorul a luat decizia după ce Autoritatea Europeană pentru Siguranță Alimentară (EFSA) a modificat pragul maxim admis pentru toxina cereulidă din laptele praf.

Potrivit ANSA, La Danone a decis, ca măsură de precauție, retragerea și rechemarea de pe piață a cinci loturi pentru sugari. Acestea ar putea depăși nivelurile admise recomandate. Conform ANSA, decizia a fost luată în urma exercițiului de verificare a trasabilității și aplicării noilor niveluri cuprinse în recomandările Autorității Europene pentru Siguranța Alimentară.

„Controalele de calitate și datele de eliberare au confirmat că nu s-au constatat nereguli sau abateri în legătură cu Bacillus Cereus și confirmă că toate produsele sunt sigure și conforme cu reglementările UE. După cum se menționează în orientările științifice ale EFSA, cereulida poate fi produsă de microorganismul Bacillus Cereus în cazul nerespectării bunelor practici de fabricație (GMP). Subliniem că nu s-a identificat nicio astfel de nerespectare în cadrul operațiunilor noastre și că toate produsele noastre continuă să îndeplinească standarde stricte de siguranță și calitate”, a precizat Agenția.

Cu toate acestea, ANSA a cerut persoanelor care au cumpărat produsele din loturile vizate să le returneze la magazinele de unde le-au achiziționat pentru a primi contravaloarea acestora.

Potrivit Agenției, produsele pot fi identificate după data de expirare de pe ambalaj.

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor

Potrivit Agerpres, Autoritatea Europeană pentru Siguranță Alimentară a recomandat pe 2 februarie un prag maxim pentru toxina cereulidă din laptele praf pentru sugari. Cereulida, o toxină care „poate provoca greață și vărsături”, a fost detectată în cazul unei fabrici chineze care furnizează ingrediente pentru mari producători de formule de lapte pentru sugari, printre care Nestle, Danone și Lactalis, a relatat sursa citată.

***

Amintim că, în ultimele săptămâni, ANSA a anunțat retragerea de pe piață a mai multor loturi de lapte praf.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ucraina, atacată masiv de Rusia: cel puțin 13 persoane au decedat, iar peste 90 au fost rănite. Zi de doliu la Kiev (FOTO/VIDEO)

Cel puțin 13 persoane și-au pierdut viața, iar peste 90 au fost rănite în urma atacului masiv lansat de Rusia în noaptea de 1 spre 2 iulie asupra Kievului și altor regiuni ale Ucrainei. Autoritățile ucrainene declară că au fost lovite peste 20 de obiective civile, inclusiv blocuri de locuințe. Moscova revendică atacul, însă susține că a vizat exclusiv întreprinderi ale industriei de apărare și infrastructură militară. În memoria victimelor, ziua de 3 iulie a fost declarată zi de doliu la Kiev. În această zi, drapelele vor fi coborâte în bernă, iar evenimentele de divertisment vor fi interzise.

În total, în această noapte, Rusia a lansat asupra Ucrainei peste 70 de rachete de diferite tipuri, aproape jumătate dintre ele fiind balistice, precum și aproape 500 de drone de atac, inclusiv drone reactive de tip „Șahed”, anunță Volodimir Zelenski. Președintele ucrainean susține că lovitura principală a fost îndreptată anume asupra Kievului.

„Apărătorii cerului nostru au reușit să doboare un număr semnificativ de mijloace de atac, însă nu pe toate. (…) Furnizarea sistemelor de apărare antiaeriană pentru Ucraina este o chestiune absolut prioritară și critică”, a scris Zelenski pe rețele.

La rândul său, Ministerul rus al Apărării a revendicat bombardamentul cu rachete de înaltă precizie și drone asupra unor întreprinderi din industria de apărare, însă spune că ține ale atacului au fost obiective ale complexului energetic și infrastructurii unor aerodromuri militare din Kiev și din regiunile capitalei, Dnipropetrovsk, Poltava, Cerkasî și Cernihiv.

Moscova susține că atacul a fost lansat „ca răspuns la atacurile teroriste ale regimului de la Kiev asupra infrastructurii civile de pe teritoriul Rusiei”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: