Moldova a atins 1700 de decese din cauza COVID-19. Printre victimele de azi este și un medic din Dondușeni

În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost înregistrate 15 decese în rândul pacienților infectați cu noul coronavirus. Printre aceștia este și un medic care activa în cadrul Spitalului Raional Donduşeni. 

Deces 1686: Femeie de 57 ani, din r-nul Sângerei, internată la SR Sângerei, pe 1 octombrie. Comorbidităţi: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 1687: Bărbat de 64 ani, din r-nul Sângerei, internat la SR Sângerei, pe 8 octombrie. Comorbidităţi: diabet zaharat, obezitate.

Deces 1688: Femeie de 80 ani, din r-nul Străşeni, internată la SR Străşeni, pe 18 octombrie. Comorbidităţi: angină pectorală de efort, cardiopatie ischemică.

Deces 1689: Bărbat de 65 ani, din mun. Bălţi, internat la Spitalul Clinic Bălți, pe 6 octombrie. Comorbidităţi: limfom non Hodgkin.

Deces 1690: Bărbat de 52 ani, din r-nul Ungheni, internat la SR Ungheni, pe 16 octombrie. Comorbidităţi: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 1691: Bărbat de 74 ani, din r-nul Briceni, internat la SR Briceni, pe 21 octombrie. Comorbidităţi: diabet zaharat, boală cerebrovasculară.

Deces 1692: Bărbat de 61 ani, din r-nul Briceni, transferat de la SR Briceni, la Spitalul Clinic Bălți, pe 13 octombrie. Comorbidităţi: hipertensiune arterială, hepatită virală cronică.

Deces 1693: Femeie de 58 ani, din mun. Bălţi, internată la Spitalul Clinic Bălți, pe 22 octombrie, cu pneumonie acută bilaterală.

Deces 1694: Femeie de 68 ani, din mun. Bălţi, internată la Spitalul Clinic Bălți, pe 29 septembrie. Comorbidităţi: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 1695: Bărbat de 70 ani, din r-nul Briceni, internat la SR Briceni, pe 19 octombrie. Comorbidităţi: diabet zaharat, angiopatie diabetică, hipertensiune arterială.

Deces 1696: Femeie de 68 ani, din mun. Bălţi, internată la Spitalul Clinic Bălți, pe 11 octombrie, cu insuficiență respiratorie, edem cerebral, edem pulmonar.

Deces 1697: Bărbat de 72 ani, din mun. Chişinău, internat la SCM „Sfânta Treime”, pe 15 octombrie. Comorbidităţi: diabet zaharat, hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă.

Deces 1698: Bărbat de 61 ani, din mun. Chişinău, internat la SCM „Sfânta Treime”, pe 16 octombrie. Comorbidităţi: angină pectorală de efort, cardiopatie mixtă, diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 1699: Bărbat de 65 ai, din r-nul Orhei, internat la Spitalul Clinic Republican, pe 12 octombrie. Comorbidităţi: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială, angină pectorală de efort.

Deces 1700: Cu profundă tristeţe anunţăm despre decesul medicului traumatolog Vasile Hîrbu, de 70 ani, care activa în cadrul Spitalului Raional Donduşeni. Regretăm nespus pierderea unui specialist care s-a dedicat profesiei cu responsabilitate şi dăruire faţă de pacienţi. Exprimăm sincere condoleanţe familiei, apropiaţilor şi întregului colectivul al IMSP SR Donduşeni. Dumnezeu să îl odihnească în pace!

Până la ziua de azi, 48 lucrători medicali au decedat din cauza COVID-19.

Amintim că pe 26 octombrie în R. Moldova au fost confirmate 308 de cazuri noi de infectare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Gheorghe Hajder

Gheorghe Hajder a vizitat zonele inundate din Călărași și Ungheni: anunță verificări la lacuri

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a efectuat marți, 26 mai, o vizită în zonele afectate de inundațiile din raioanele Ungheni și Călărași, produse în urma ploilor torențiale. Oficialul a anunțat controale la lacurile și iazurile din zonele vizate, pentru a verifica respectarea normelor tehnice și a măsurilor de siguranță de către administratori.

Gheorghe Hajder a menționat că, în ultimele zile, nivelul apei din lacuri a atins „cote record”. „Vorbim despre o cantitate excepțională de precipitații, un fenomen care, potrivit estimărilor, poate avea loc o dată la 100 de ani”, a spus oficialul.

Ministrul Mediului a menționat că, datorită intervenției echipelor IGSU și specialiștilor de la „Apele Moldovei”, situația a fost stabilizată, iar comunitățile au fost protejate de „consecințe care puteau fi mult mai grave”.

Însă, dincolo de forța naturii, trebuie să vorbim deschis despre responsabilitate. Proprietarii și arendașii de iazuri au obligații legale stricte: respectarea normelor tehnice de exploatare, deținerea obligatorie a pașaportului lacului și măsuri de siguranță. În perioada imediat următoare, vom verifica dacă administratorii lacurilor și-au respectat toate obligațiile tehnice și de siguranță și după caz, vom veni cu recomandări și modificări ale cadrului normativ, pentru a nu mai permite nimănui să opereze bazine acvatice fără garanții de securitate”, a subliniat Hajder.

Amintim că, pe 22 mai, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au afectat zeci de localități, în special raioanele Ungheni și Călărași.

Intervențiile pentru înlăturarea consecințelor continuă marți, 26 mai. Salvatorii și autoritățile desfășoară lucrări de consolidare a digurilor din localitățile Bularda și Hîrbovăț, raionul Călărași, creează canale suplimentare de deversare și pregătesc saci cu nisip pentru prevenirea cedării barajelor. Totodată, din motive de siguranță, circulația în zona podului de sub calea ferată din Strășeni rămâne temporar restricționată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: