Facebook/Igor Dodon

„Am avut-o cu Jan Jambon”. Președintele Igor Dodon anunță ce a făcut în timpul vizitei în Belgia

Președintele Igor Dodon efectuează o vizită oficială în Belgia, însă prima relatare de pe site-ul său a provocat amuzament pe rețelele de socializare. Pe site-ul dodon.md, blogul oficial al președintelui, a apărut un comunicat de presă despre întrevederea pe care acesta a avut-o cu ministrul-președinte al regiunii Flandra, Jan Jambon. Autorul postării a scris, inițial, în titlu: „Am avut-o cu Jan Jambon, ministru-președintele Flandrei”. Ulterior, titlul a fost completat. Gafa nu a trecut, însă, neobservată de internauți.

https://www.facebook.com/alas.md/posts/10221468633361612

Ulterior, titlu a fost refăcut, fără însă a fi corectat și linkul.

dodon.md

Aceasta nu este prima gafă făcută în comunicatele publicate pe sursele oficiale ale președintelui.

Aflat într-o vizită în Israel, pe pagina sa de Facebook a fost scris de mai multe ori, incorect, denumirea statului. 

De asemenea, în vara lui 2017, capitala Turciei a fost confundată.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj în Moldova din cauza caniculei: când vor fi valabile

Începând cu 28 iunie și până pe 1 iulie, pe drumurile naționale din Republica Moldova vor fi restricții de circulație pentru mijloacele de transport de mare tonaj. Anunțul a fost făcut pe 27 iunie de Administraţia Națională a Drumurilor, în contextul codurilor portocaliu și roșu de caniculă care vor fi în vigoare în această perioadă. Potrivit instituției, măsura are ca scop să protejeze infrastructura rutieră.

Administraţia Națională a Drumurilor a anunțat că, în contextul avertizărilor meteorologice pentru perioada 28 iunie-1 iulie, se instituie restricții temporare de circulație pe drumurile publice naționale din Republica Moldova pentru mijloacele de transport de mare tonaj, cu masa totală maximă autorizată de peste 12 tone.

Potrivit instituției, pe durata codurilor portocaliu și roșu de caniculă, circulația acestor vehicule este restricționată în intervalul 10:00-20:00.

Aceste măsuri nu se aplică transportului de persoane, transportului produselor perisabile și al echipamentelor medicale, intervențiilor de urgență, transportului animalelor vii, precum și distribuției carburanților.

„Măsura are drept scop protejarea infrastructurii rutiere împotriva degradărilor provocate de temperaturile extreme. În condiții de caniculă, îmbrăcămintea rutieră din beton asfaltic își reduce capacitatea portantă, iar circulația vehiculelor cu mase mari poate provoca deformații permanente, precum făgașe, tasări și alte deteriorări care afectează siguranța circulației și generează costuri semnificative pentru repararea drumurilor”, a comunicat Administraţia Națională a Drumurilor.

***

Pe 28 și 29 iunie, jumătate din teritoriul țării se va afla sub cod galben de caniculă, iar cealaltă jumătate, inclusiv municipiul Chișinău, sub cod portocaliu. Pe 30 iunie și 1 iulie, jumătate din teritoriu va fi sub cod portocaliu de caniculă, iar cealaltă jumătate, inclusiv municipiul Chișinău, sub cod roșu. În cazul codului galben, temperatura maximă a aerului va atinge +33…+35°C. În cazul codului portocaliu +36…+38°C, iar în cazul codului roșu +39…+41°C. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: