parlament.md

Ambasada Ucrainei investighează interzicerea afișării drapelului ucrainean la un concert și un concurs de dans din Moldova

Ambasada Ucrainei în Republica Moldova a venit cu o reacție după ce, recent, în cadrul a două evenimente, desfășurate la Chișinău, organizatorii nu au permis afișarea drapelului ucrainean. Instituția a declarat că cercetează incidentele, iar dacă vor fi dovedite fapte de lipsă de respect/ofensă față de drapelul Ucrainei, răspunsul va fi unul „fără echivoc”.

„În aceste zile, în presa online și pe rețelele de socializare au fost răpândite informații despre cazuri de interzicere a utilizării drapelului de stat al Ucrainei în cadrul Campionatului Mondial de Dans Latino-americat (WDSF PD World Championship Latin) care a avut loc la Chișinău, pe 16 aprilie 2023, precum și la concertul artistului rap Noize MC (Arena Chișinău, 22 aprilie 2023). Ambasada Ucrainei în Republica Moldova studiază cu atenție toate circumstanțele incidentelor menționate mai sus. În cazul în care se vor confirma faptele de lipsă de respect/ofensă la adresa Drapelului de Stat al Ucrainei, reacția va fi hotărâtă și fără echivoc”, se arată în comunicatul instituției.

***

Amintim că mai multe persoane ar fi fost scoase cu forța de la concertul rapperului rus Noize MC. Aceștia ar fi încercat să afișeze drapelul Ucrainei, deși organizatorii au interzis prezența oricăror embleme. Toate aceste acțiuni au fost filmate și au apărut imediat pe un canal de Telegram din Chișinău.

Ulterior, Liubovi Perciun, managerul GNB, compania care a organizat concertul rapperului rus Noize MC, a explicat pentru NM că intrarea cu drapele la evenimente este interzisă. Potrivit ei, este o regulă veche, care a fost introdusă în regulament din motive de securitate. Responsabilii din cadrul companiei au precizat că vor analiza motivele care au dus la incidentul creat.

Precizăm că Noize MC a cântat pe 23 aprilie la CIE Moldexpo, în Republica Moldova, în cadrul turneului său „Everything is like people”. Artistul a interpretat un program format din piese mai vechi, precum și piese din noul său album „Exit to the City”. Concertul a însumat tot ceea ce le place fanilor atât de mult în Noize MC: stil muzical individual, rap sarcastic pe teme de actualitate, melodii senzuale, precum și talentul unic de freestyler.

În noiembrie 2022, rapperul Noize MC a fost declarat agent străin în Rusia. Cetățeanul rus Ivan Alekseev a fost adăugat în ,,listă” din cauza poziției sale anti-război.

Muzicianul a vorbit în mod repetat împotriva războiului Federației Ruse purtat în Ucraina.

După invazia pe scară largă a armatei ruse pe teritoriul ucrainean, Noize MC a plecat în Lituania. În Europa, a început să cânte la concerte de caritate pentru a ajuta ucrainenii.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

PSDE acuză un consilier PAS de agresiune la Hîncești. Reacție: Poliția trebuie să investigheze cazul

Partidul Social Democrat European (PSDE) acuză că un consilier al formațiunii, membru al Consiliului raional Hîncești și candidat la funcția de deputat în Parlamentul R. Moldova, ar fi fost agresat fizic de către un consilier PAS. Contactați de NM pentru un comentariu, reprezentanții PAS au menționat că poliția este cea care trebuie să facă lumină în acest caz.

„Partidul Social Democrat European își exprimă profunda îngrijorare și indignare față de incidentul sfidător de la Hîncești și cere autorităților să investigheze urgent acest caz. Violența, sub orice formă, nu are ce căuta în viața politică sau publică. Astfel de comportamente, mai ales când vin din partea unui consilier PAS, sunt absolut inacceptabile și reprezintă o sfidare directă la adresa democrației, a dialogului civilizat și a respectului între oameni”, se arată în comunicatul formațiunii.

Solicitată de NewsMaker, Diana Fetco, purtătoarea de cuvânt a IGP, a confirmat că poliția are înregistrat un asemenea caz și îl documentează sub toate aspectele legale, fiind inițiată o anchetă.

„Menționăm că prioritatea poliției este securitatea fiecărui cetățean, fără a implica aspectul politic”, a declarat aceasta.

La rândul său, purtătoarea de cuvânt a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Adriana Vlas, a menționat pentru NewsMaker că nu cunoaște detalii și că „așteptăm poliția să investigheze cazul și să acționeze conform”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: