ambulanta.md/foto simbol

Ambulanțe și mașini blocate: salvatorii și polițiștii au intervenit în mai multe localități din Moldova

Mai multe vehicule au rămas blocate pe drumurile din Republica Moldova din cauza ghețușului, printre care și ambulanțe. Altele au derapat de pe traseu. Informațiile au fost comunicate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) pe 6 ianuarie, care a precizat că angajații instituției au intervenit în mai multe localități din țară.

Potrivit IGSU, în seara de 5 ianuarie, în localitatea Chișcăreni, raionul Sângerei, o ambulanță a rămas blocată pe un sector de drum în pantă, acoperit cu ghețuș. „La fața locului a intervenit o echipă de salvatori, care a efectuat lucrări de deblocare-tractare, asigurând continuarea deplasării ambulanței către pacient”, a declarat instituția.

O altă intervenție a avut loc în satul Zăluceni, raionul Florești. „O ambulanță ce transporta un pacient a rămas blocată pe un sector de drum acoperit cu ghețuș. Pentru deblocarea autospecialei a intervenit o echipă de pompieri, care a efectuat lucrări de tractare și a împrăștiat material antiderapant pe o porțiune de aproximativ 200 de metri”, a declarat Inspectoratul.

În apropierea localității Trebujeni, raionul Orhei, un automobil a rămas blocat pe un drum cu zăpadă și ghețuș, în zona râului Răut. „În interiorul autovehiculului se aflau trei persoane. La fața locului a intervenit o echipă de salvatori, care au tractat automobilul în siguranță până la traseul din localitate”, a precizat instituția.

În orașul Codru din municipiul Chișinău, salvatorii au deblocat o ambulanță care se deplasa spre un pacient.

„Lucrări similare de deblocare și tractare a mijloacelor de transport, care au derapat de pe traseu sau au rămas blocate pe drumuri din cauza ghețușului, au fost efectuate și în alte localități ale țării. Astfel, echipele specializate ale IGSU au intervenit în satele Plop-Știubei și Leuntea, raionul Căușeni, dar și în localitatea Pârlița, raionul Ungheni”, a declarat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

În dimineața zilei de 6 ianuarie, Inspectoratul General al Poliției a declarat că situația meteo înregistrată în ultimele 24 de ore a afectat mai multe zone ale țării și a complicat circulația rutieră. Instituția a prezentat imagini video cu vehicule blocate din cauza ghețușului și cu oamenii legii care au intervenit.

Amintim că, pe 5 ianuarie, în Republica Moldova au fost emise două avertizări meteo. Avertizarea de polei și ghețuș a fost valabilă până pe 6 ianuarie, ora 10:00. Avertizarea de ceață a intrat în vigoare pe 6 ianuarie, la ora 01:00, și va fi valabilă până pe 7 ianuarie, la ora 16:00.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O ambulanță s-a răsturnat pe strada Calea Orheiului din Chișinău, după ce s-a tamponat cu un automobil

O ambulanță s-a răsturnat pe strada Calea Orheiului din Chișinău, după ce s-a tamponat cu un automobil. Accidentul a avut loc pe 20 iunie, în jurul orei 14:35, implicând un bărbat de 49 de ani, conducătorul ambulanței, și un tânăr de 29 de ani, aflat la volanul automobilului. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de către Svetlana Scripnic, din cadrul Direcției de Poliție Chișinău.

„La data de 20 iunie curent, ora 14:35, pe str. Calea Orheiului din capitală, s-a produs un accident rutier cu implicarea unei ambulanțe și a unui automobil Ford. Potrivit informațiilor preliminare, conducătorul ambulanței, un bărbat de 49 de ani, care se deplasa cu girofarul inclus, s-a tamponat cu automobilul Ford, condus de un tânăr de 29 de ani. În urma impactului, ambulanța s-a inversat. Persoane traumatizate nu sunt”, se arată în informația comunicată.

Alte circumstanțe ale accidentului urmează să fie stabilite.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: