Anastasia Taburceanu, exclusă din PAS. Igor Grosu cere demisia șefului Metalferos și revizuirea salariilor în întreprinderile de stat⚡️⚡️⚡️

Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, a fost exclusă din Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), în contextul scandalului de la întreprinderea de stat MoldATSA. Anunțul a fost făcut în seara zilei de 30 iunie de liderul PAS și președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a declarat că formațiunea își asumă greșelile comise. Grosu a cerut Guvernului public demisia directorului Metalferos, Petru Bondari, precum și revizuirea salariilor din întreprinderile de stat.

Potrivit lui Igor Grosu, decizia de retragere a calității de membru de partid pentru Anastasia Taburceanu a fost luată în cadrul ședinței Biroului Permanent Național al PAS. Totodată, partidul a votat excluderea din formațiune a lui Mihai Bondari, Petru Bondari și Lilia Coică.

„PAS a pornit cu o mână de oameni și când am venit la guvernare a trebuit să găsim candidați buni și onești pentru a munci împreună. De multe ori, am mers pe buna credință și chiar dacă majoritatea colegilor erau de bună credință, se mai întâmpla să se infiltreze și profitori, care au călcat în picioare încrederea oferită”, a declarat liderul PAS.

Liderul PAS a recunoscut că formațiunea a comis erori în gestionarea situației de la MoldATSA și a admis că nu au fost făcute la timp verificările necesare.

„Ne cerem scuze pentru greșelile comise. Obiectivul nostru nu s-a schimbat – să ducem țara în UE, să avem instituții puternice, să avem o economie dezvoltată. Iar democrația, instituțiile și statul de drept se bazează în primul rând pe încredere. Drumul este foarte greu și s-au făcut greșeli, însă s-au obținut și multe realizări importante. Acest obiectiv de țară e mai presus de interesele de partid. Vom face mai atent curățenie în echipele noastre, vom continua verificările, vom interveni mai repede când suntem sesizați.

Știu că orice am spune acum va fi întâmpinat cu neîncredere și revolta oamenilor e firească. Înțeleg că vorbele sunt mai puțin credibile și e nevoie de acțiuni care să demonstreze că nu am deviat de la principiile integrității, corectitudinii și onestității. Și asta vom face”, a mai declarat Igor Grosu.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker /imagine simbol

În Chișinău, mai mulți muncitori din Bangladesh și Nepal au fost cazați în vagoane de tren. Motivul

În Chișinău, peste 80 de muncitori migranți din Bangladesh și Nepal, angajați la o întreprindere din Republica Moldova, locuiesc de mai bine de un an în vagoane de tren reamenajate, amplasate pe teritoriul companiei, potrivit unui reportaj TV8. Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) spune că știa despre aceste nereguli încă din 2025 și, după apariția materialului, a anunțat că va efectua o nouă verificare.

Potrivit sursei citate, așa-numitul „tren-dormitor” se află pe teritoriul unei fabrici de producere a ferestrelor și ușilor din sectorul Botanica al capitalei. Conducerea întreprinderii a amplasat acolo opt vagoane de tren, transformate în spații de locuit pentru muncitorii veniți din Bangladesh și Nepal.

Televiziunea relatează că în fiecare vagon ar locui aproximativ 20 de persoane, iar în total în jur de 100 de muncitori. După programul de lucru, aceștia revin în vagoane pentru a găti, a se spăla și a înnopta. Condițiile sunt înghesuite și nu ar corespunde normelor sanitare.

Mai mulți muncitori au declarat că lucrează pe un alt obiect al întreprinderii și folosesc vagoanele doar pentru odihnă. Unul dintre ei a spus că se află în Moldova de patru ani și locuiește în aceste condiții de aproximativ un an și jumătate. Un alt muncitor, originar din Nepal, a relatat că produce ferestre și uși din PVC de peste doi ani și că de un an locuiește într-un fost vagon de tren.

Reprezentanții companiei resping acuzațiile privind condițiile precare de trai.

S-au creat condiții normale de trai. (…) Aer condiționat, apă, cald iarna, răcoare vara… Adică sunt condiții normale de trai pe care oamenii le-au acceptat. În luna mai am avut o vizită de la ambasada Bangladeshului, nu ne-au înaintat nicio pretenție. Stau câte 12 persoane în vagon, dintre care un vagon este restaurant, unde ei au posibilitatea să-și gătească mâncare și să ia masa. (…) Ținând cont că avem oameni străini în gestiune, verificări au fost permanent”, a declarat juristul companiei, Aurel Cazac.

Acesta a admis că pot exista nereguli privind starea spațiilor, dar a pus situația pe seama faptului că locatarii nu mențin suficientă ordine.

Ce ține de igiena lor personală, aici deja lasă de dorit. Asta-i nivelul lor de trai care, cât nu ne străduim, nu mai ajungem la nivelul care noi l-am oferit în prima zi când au venit. Le-am pus la dispoziție și dereticatoare ca să facă ordine de câteva ori pe săptămână, dar, mă rog, avem ceea ce avem. Au băi, au blocuri sanitare, au absolut tot”, a adăugat el.

Inspectoratul General pentru Migrație a precizat că a efectuat un control la întreprindere în iulie 2025, în urma căruia au fost depistate mai multe încălcări grave.

Potrivit instituției, muncitorii străini erau cazați „în condiții precare și total inadecvate pentru trai” în vagoane scoase din uz, iar situația nu corespundea standardelor minime de locuire și putea reprezenta un risc pentru sănătate și siguranța publică. Concluziile au fost transmise către Serviciul Fiscal de Stat și Agenția Națională pentru Sănătate Publică.

În urma solicitării TV8, IGM a anunțat că va reveni cu un nou control la fața locului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: