Imagine simbol

Anchetă în Moldova pe marginea activității TUX. Există șanse ca banii pierduți să fie recuperați?

Oamenii legii din R. Moldova au inițiat un proces penal pe marginea activității platformei TUX. Poliția are temeiuri rezonabile să creadă că schema de investiții ar putea reprezenta o fraudă. Declarațiile au fost făcute de șeful Centrului pentru combaterea crimelor cibernetice al Inspectoratului Național de Investigații (INI) din cadrul IGP, Iurie Roșca, la ediția din 9 octombrie a emisiunii „În PROfunzime” de la ProTV Chișinău.

„Pot să confirm că există un proces penal, inițiat pe faptul activității suspecte desfășurate în cadrul platformei TUX. Există temeiuri rezonabile de a presupune că această schemă de investiții ar putea reprezenta o fraudă. (…) Au fost făcute mai multe solicitări, sunt întreprinse verificări, inclusiv s-a făcut solicitări către Comisia Națională a Pieței Financiare. (…) Până la momentul de față nu avem înregistrate plângeri de la cetățeni, care să declare că în urma investițiilor în această platformă le-au fost cauzate daune materiale”, a declarat Roșca.

Potrivit lui Roșca, cetățenii nu au depus plângeri, însă unii au sesizat poliția pentru ca oamenii legii să verifice platforma. Astfel, el a explicat cum pot fi depuse plângeri în acest caz: „Deci, persoana se prezintă la sediul INI sau la oricare inspectorat de poliție, depune o plângere – deci sesizează organele de drept – și aduce cu el orice probe are. Dacă vorbim despre platforma TUX, respectiv ar putea prezenta capturi de ecran, înscrisuri, transferuri bancare dacă tot vorbim despre investiții bănești”.

Întrebat care sunt șansele ca banii pierduți să fie recuperați, Roșca a răspuns: „Trebuie să ne dăm seama că investigația unor asemenea escrocherii sau fraude posibile este un proces foarte complex. La moment, vă pot spune doar că organele de drept vor face tot posibilul pentru a recupera prejudiciile materiale în cazul în care vor surveni”.

La întrebarea dacă, în cadrul dosarului penal, sunt cercetați cei care au creat platforma sau inclusiv și persoanele care au adus alți oameni, șeful Centrului a răspuns: „Se cercetează toate aspectele, de la audierea victimei la audierea martorilor, bănuiților”.

În contextul platformei de tranzacționare TUX Moldova, șeful Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF), Dumitru Budianschi, a spus că instituția, la conducerea căreia se află, nu are competența de a închide site-uri. „Acum, după ce am modificat legea – în vară, noi avem dreptul să sesizăm anumite organe și să cerem închiderea platformelor, însă pe teritoriul Republicii Moldova platforma de fapt nu a funcționat. Ea a funcționat în altă parte, ea nici acolo nu a funcționat, ea a mimat o activitate”, a declarat Budianschi la emisiunea „În PROfunzime”.

Budianschi a mai spus că CNPF a sesizat poliția în vara anului 2025 și, totodată, a inițiat o anchetă internă în contextul platformei. „Această anchetă ne-a confirmat, de fapt, că activitatea acestei platforme este foarte suspectă. Mai mult, arată ca o mimare a activității propriu zise”, a adăugat Budianschi.

***

Amintim că, pe 7 octombrie, mai mulți utilizatori ai platformei de tranzacționare TUX Moldova – bănuită că ar funcționa ca o piramidă financiară – au primit notificări prin care li se cerea să achite o taxă de 100 de dolari, în termen de 24 de ore, pentru a evita blocarea conturilor. O zi mai târziu, în mediul online au apărut imagini care arătau tensiuni la sediul companiei, unde investitori nemulțumiți ar fi cerut explicații persoanelor ce ar gestiona platforma. Platforma s-ar fi prăbușit, iar mulți oameni care au investit bani în aceasta au rămas fără ei.

Precizăm că, în luna august curent, Comisia Națională a Pieței Financiare atrăgea atenția cetățenilor asupra unei scheme de fraudă, care implica crearea de grupuri false de „investiții” pe aplicațiile de mesagerie, unde activitatea intensă era simulată prin utilizarea roboților (soft de tranzacționare automatizată).

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO // Acbaș își explică plecarea din Parlament și sare în apărarea PAS: „Chiar și cu mama vorbesc și îi explic că sunt oameni adecvați”

Fosta deputată PAS Maria Acbaș, care deține o fermă de vaci și o fabrică de prelucrare a laptelui în Găgăuzia, susține că decizia de a renunța la mandatul parlamentar nu are nicio legătură cu scandalul în care numele uneia dintre firmele sale a apărut într-un raport SIS privind donații provenite din rețeaua lui Ilan Șor. În cadrul emisiunii „Есть вопросы” de la Newsmaker, Acbaș afirmă că retragerea a fost o coincidență și că a fost motivată exclusiv de necesitatea de a reveni în afaceri. Potrivit ei, conducerea PAS a insistat chiar să rămână în Parlament.

Da, este o coincidență. Desigur, nu mi-a fost deloc plăcut. Este o problemă scoasă din deget, o problemă care, de fapt, nu există. Dar opoziția a înțeles bine situația și a decis să considere că este meritul ei faptul că am renunțat la mandat. Deși noi deja vorbisem cu domnul Grosu, timp de aproximativ o săptămână discutasem despre cum ar fi cel mai corect să procedăm. Sigur, el spunea că regretă, pentru că totuși Găgăuzia trebuie să aibă reprezentare în Parlament. Dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat” a declarat Acbaș.

„Nu pot fi și deputată, și antreprenoare în același timp”

Acbaș spune că adevăratul motiv al plecării este incapacitatea de a gestiona simultan mandatul de deputată și afacerea din Găgăuzia, care necesită prezență constantă:

„Nu sunt tipul de deputat care poate și conduce o afacere, și activa în Parlament. Ferma și fabrica noastră lucrează 24/7. E un business foarte sensibil. Am crezut că poate funcționa fără mine, dar m-am înșelat. Mi-am supraestimat posibilitățile”, a mai spus ea.

Acbaș afirmă că le-a cerut angajaților să nu o sune și să nu o implice în operațional, însă situația din teren a demonstrat că firma nu este încă pregătită să funcționeze fără implicarea ei directă: „E încă prea devreme să las acest copil al meu”.

Cum a ajuns în PAS: „Propaganda din Găgăuzia m-a făcut să cred altceva”

Fosta deputată a explicat și cum a ajuns în echipa PAS, după ce anterior susținea Partidul Congresul Civic. Acbaș spune că în 2003 a părăsit politica pentru a se concentra pe afaceri și că a revenit în spațiul public abia când a decis să o sprijine pe Maia Sandu la prezidențiale.

„Am fost plăcut surprinsă de echipă. În Găgăuzia propaganda funcționează și azi – se spune că PAS sunt dușmani, distrug Găgăuzia. Dar am descoperit oameni care vor să mergem împreună spre viitorul european. Eu sunt convinsă că asta este direcția corectă”, a declarat Acbaș.

Acbaș spune că în Găgăuzia propaganda este extrem de puternică și agresivă, „în forma ei cea mai dură”. Ea povestește că până și în discuțiile cu propria mamă încearcă să explice că reprezentanții PAS sunt oameni educați, care înțeleg problemele regiunii și vor să ajute. Acbaș este convinsă că, odată cu aderarea la Uniunea Europeană, găgăuzii ar avea mai multe șanse să-și păstreze identitatea și tradițiile.

„Propagandă pură, propagandă în toată regula. Altfel nici nu pot spune. Eu chiar și cu mama vorbesc și îi explic că sunt oameni adecvați, oameni educați, oameni care înțeleg problemele noastre și vor să ne ajute”, mai spune ea.

Întrebată de ce propaganda pro-rusă prinde atât de bine, Acbaș explică faptul că spațiul informațional este inundat de conținut în limba rusă, care promovează o perspectivă unilaterală și influențează percepțiile

***

Conform raportului Serviciului de Informații și Securitate (SIS) pentru 2023, persoane interpuse ar fi virat în contul companiei Mariei Acbaș suma de 20.000 de euro, bani care ar proveni, presupus, de la oligarhul fugar Ilan Șor. Maria Acbaș a afirmat că banca a efectuat transferul în ciuda solicitării sale de a nu face acest lucru și că ea nu a folosit banii.

Amintim că în aceiași zi când a fost făcut public raportul SIS, președintele Parlamentului, Igor Grosu a anunțat pe 12 noiembrie, că cinci deputați PAS vor renunța la mandatele lor și se vor întoarce la funcțiile pe care le ocupau înainte de validarea alegerilor. Este vorba despre Roman Cojuhari, Nicolae Drăgănel, Maria Acbaș, Constantin Cheianu și Viorel Bostan.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: