Imagine simbol

Angajații întreprinderilor municipale, obligați să distribuie ziare pentru Alternativa? Acuzațiile PAS și răspunsul Primăriei

Organizația municipală a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) îl acuză pe primarul capitalei, Ion Ceban, că ar obliga angajații întreprinderilor municipale să distribuie, în timpul orelor de muncă, materiale electorale ale Blocului „Alternativa”, pe listele căruia acesta candidează.

PAS a publicat, în acest sens, un mesaj anonim pe care afirmă că l-a primit de la un angajat al Regiei „Autosalubritate”. Acesta susține că el și colegii săi ar fi fost obligați să împartă ziare electorale pe strada Alba Iulia din Chișinău, între orele 10:00 și 19:00, în schimburi.

În același mesaj se mai menționează că angajații întreprinderilor municipale ar fi constrânși să devină membri ai MAN, partid condus de Ion Ceban.

PAS Chișinău/Facebook

PAS consideră aceste acțiuni ilegale și afirmă că ele compromit buna funcționare a instituțiilor publice. Totodată, formațiunea îndeamnă cetățenii care ar fi supuși unor presiuni similare să raporteze anonim cazurile: „Vom documenta fiecare abuz și ne vom asigura că responsabilitatea este asumată public. Promitem să vă protejăm identitatea”.

Până în momentul publicării știrii, nici Ion Ceban și nici reprezentanții Blocului „Alternativa” nu au comentat acuzațiile. Contactați de NM, reprezentanții Regiei „Autosalubritate” nu au răspuns apelurilor, iar consiliera edilului, Natalia Ixari, a precizat că pe 3 septembrie va fi organizată o conferință de presă, în cadrul căreia vor fi oferite răspunsuri „la toate întrebările”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Avariile la liniile electrice, provocate de precipitațiile abundente, au fost lichidate

Deranjamentele produse în rețeaua electrică de transport de 400 kV au fost lichidate. Anunțul a fost făcut de Ministerul Energiei al R. Moldova pe 24 mai, care a precizat că toate elementele infrastructurii energetice afectate în urma precipitațiilor abundente din 22 mai au fost repuse în funcțiune. Amintim că precipitațiile au provocat deconectări ale liniilor electrice de 400 kV și, deși consumatorii au rămas alimentați cu energie electrică, autoritățile au îndemnat la consum rațional pentru a evita riscul unor perturbări suplimentare în rețea.

Ministerul Energiei a anunțat că deranjamentele produse în rețeaua electrică de transport de 400 kV au fost lichidate cu succes. „Toate elementele infrastructurii energetice, afectate în urma precipitațiilor abundente și a descărcărilor electrice atmosferice, au fost repuse în funcțiune”, a precizat ministerul.

Potrivit instituției, imediat după înregistrarea perturbațiilor din 22 mai, „au fost activate procedurile operative de intervenție și au fost efectuate manevrele necesare pentru izolarea defectelor, menținerea stabilității Sistemului Electroenergetic Național și evitarea propagării perturbațiilor în rețeaua de transport”. „La această oră, liniile electrice aeriene au fost reconectate, iar Sistemul Electroenergetic Național funcționează în regim normal, parametrii de tensiune și frecvență fiind menținuți în limitele admisibile de exploatare”, a adăugat Ministerul Energiei.

***

Pe 22 mai, în mai multe localități din Republica Moldova s-au înregistrat precipitații puternice. În localitatea Dereneu, Călărași, un bărbat de 48 de ani s-ar fi înecat în apropierea gospodăriei sale, după ce a rămas blocat în crengi. Corpul neînsuflețit al acestuia este supus expertizei medico-legale pentru stabilirea exactă a cauzei decesului. În seara zilei de 23 mai, un bărbat de 45 de ani a fost găsit mort în apele unui râu din raionul Ungheni, după ce ar fi fost luat de curenții puternici formați în urma ploilor abundente. Victima s-ar fi aflat la pescuit în momentul tragediei. Pe acest caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor incidentului. Potrivit poliției, cauza exactă a decesului va fi stabilită în urma expertizei medico-legale.

În seara zilei de 22 mai, Ministerul Energiei anunța că precipitațiile abundente au provocat deconectări avariate la liniile electrice aeriene de interconexiune de 400 kV Vulcănești – Isaccea și Vulcănești – MGRES. Instituția preciza că specialiștii au identificat caracterul defectului, iar echipele interveneau pentru lichidarea avariei și restabilirea funcționării acestora. În același timp, Ministerul preciza că, în pofida incidentelor produse în rețeaua de transport, consumatorii finali nu au fost deconectați de la energia electrică. Totuși, ministerul îndemna cetățenii să consume energia electrică în mod rațional, pentru a reduce riscul unor perturbări suplimentare în rețea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: