politia.md

Aproape 100 de accidente într-o singură zi. Decizia anunțată de poliție

Numărul mare de accidente îi determină pe angajații poliției să-și intensifice măsurile de control în teritoriu. Șoferii au fost atenționați să-și păstreze calmul în cazul unor verificări și să fie cooperanți. Totodată, conducătorii auto au fost îndemnați să anunțe poliția imediat ce observă abateri din partea altor participanți la trafic. Menționăm, doar pe 13 august au fost înregistrate 96 de accidente rutiere.  

Poliția Republicii Moldova a declarat că, începând cu 14 august, își intensifică acțiunile din teren pentru a preveni accidentele rutiere.

„În contextul creșterii numărului de unități de transport, inclusiv a persoanelor venite de peste hotarele țării, iar riscurile în trafic cresc, începând de astăzi, Poliția Națională anunță intensificarea măsurilor cu scop de prevenire a evenimentelor rutiere și reducerea numărului accidentelor, în special cele cu consecințe grave”, au comunicat oamenii legii.

Șoferii au fost îndemnați să-și păstreze calmul atunci când vor fi verificați.

„Îndemnăm participanții la trafic să-și păstreze calmul în cazul unor verificări, să fie cooperanți cu Poliția și să ne anunțe imediat ce observă abateri grave din partea altor participanți la trafic, care ar putea fi un pericol pentru cetățeni. Îndemnăm apelarea la 112 și în cazul în care sunt sesizate anumite abuzuri din partea polițiștilor. Solicităm șoferilor și pietonilor să respecte normele rutiere și să ne ajute la prevenirea tragediilor”, se arată în mesajul polițiștilor.

În dimineața zilei de 14 august, Ministerul Afacerilor Interne a raportat că pe 13 august s-au produs 96 de accidente rutiere în Republica Moldova. Patru dintre acestea au fost grave. În total 15 persoane au suferit răni.

Ultimul accident raportat de polițiști a avut loc în dimineața zilei de 14 august, în raionul Cimișlia. Un bărbat de 27 de ani a murit, iar altul de 39 de ani a fost transportat în stare gravă la spital. Primul, la volanul unui automobil, ar fi ieșit pe contrasens și a tamponat frontal mașina condusă de cel de-al doilea bărbat. Detalii AICI. Iar pe 10 august, în raionul Strășeni, cinci persoane au murit și 6 au suferit răni. S-a întâmplat după ce un automobil a efectuat manevra de depășire peste linia continuă și s-a tamponat frontal cu o altă mașină, ce se deplasa din sens opus. Ambele unități de transport, de model Opel și Mitsubishi, au izbucnit în flăcări. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Gheorghe Hajder

Gheorghe Hajder a vizitat zonele inundate din Călărași și Ungheni: anunță verificări la lacuri

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a efectuat marți, 26 mai, o vizită în zonele afectate de inundațiile din raioanele Ungheni și Călărași, produse în urma ploilor torențiale. Oficialul a anunțat controale la lacurile și iazurile din zonele vizate, pentru a verifica respectarea normelor tehnice și a măsurilor de siguranță de către administratori.

Gheorghe Hajder a menționat că, în ultimele zile, nivelul apei din lacuri a atins „cote record”. „Vorbim despre o cantitate excepțională de precipitații, un fenomen care, potrivit estimărilor, poate avea loc o dată la 100 de ani”, a spus oficialul.

Ministrul Mediului a menționat că, datorită intervenției echipelor IGSU și specialiștilor de la „Apele Moldovei”, situația a fost stabilizată, iar comunitățile au fost protejate de „consecințe care puteau fi mult mai grave”.

Însă, dincolo de forța naturii, trebuie să vorbim deschis despre responsabilitate. Proprietarii și arendașii de iazuri au obligații legale stricte: respectarea normelor tehnice de exploatare, deținerea obligatorie a pașaportului lacului și măsuri de siguranță. În perioada imediat următoare, vom verifica dacă administratorii lacurilor și-au respectat toate obligațiile tehnice și de siguranță și după caz, vom veni cu recomandări și modificări ale cadrului normativ, pentru a nu mai permite nimănui să opereze bazine acvatice fără garanții de securitate”, a subliniat Hajder.

Amintim că, pe 22 mai, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au afectat zeci de localități, în special raioanele Ungheni și Călărași.

Intervențiile pentru înlăturarea consecințelor continuă marți, 26 mai. Salvatorii și autoritățile desfășoară lucrări de consolidare a digurilor din localitățile Bularda și Hîrbovăț, raionul Călărași, creează canale suplimentare de deversare și pregătesc saci cu nisip pentru prevenirea cedării barajelor. Totodată, din motive de siguranță, circulația în zona podului de sub calea ferată din Strășeni rămâne temporar restricționată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: