facebook / Dodon Igor

„Așa s-a jucat acea partidă de șah politic cu un adeversar periculos”. Reacția lui Dodon la secvențele video publicate de Iurie Reniță

Președintele Igor Dodon a venit cu o reacție pe Facebook după ce deputații Iurie Reniță și Lilian Carp au prezentat secvențe noi de la întâlnirea lui Dodon cu Plahotniuc.

„Acelea sunt imagini din aceeași partidă de șah dinaintea debarcării regimului oligarhic. Așa s-a jucat acea partidă de șah politic cu un adeversar periculos. S-a jucat abil, inteligent și cu șah-mat (checkmate) la final. Perdanții-oligarhi au rămas doar cu fuga și răzbunarea. Iar țara și cetățenii au avut de câștigat”, a scris Dodon.

Precizăm că în secvențele noi publicate, Dodon și Plahotniuc vorbesc despre Kozak și despre crearea unei coaliții. Lilian Carp susține că aceste secvențe video s-ar afla deja la Procuratura Anticorupție, însă dosarul intenționat ar „sta la murat”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

CSJ îi dă dreptate Alei Nemerenco în scandalul „diplomelor false”: o deputată socialistă, sancționată pentru defăimare (DOC)

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a obținut o victorie definitivă în instanță, după aproape cinci ani de procese cu deputata socialistă Alla Darovannaia. Decizia în procesul intentat pentru defăimare a fost pronunțată pe 1 octombrie, de Curtea Supremă de Justiție.

Procesul a fost intentat de Ala Nemerenco în martie 2021, după ce, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Parlament, Alla Darovannaia a afirmat că ministrei i-ar fi fost eliberate și că ar fi primit „diplome de master în mod ilegal”. Politiciana a repetat aceleași acuzații și pe pagina sa de Facebook. Judecătorii au stabilit că afirmațiile sunt false și defăimătoare.

Astfel, instanța supremă a obligat-o pe parlamentara socialistă să dezmintă afirmațiile lansate, să șteargă postările de pe pagina sa de Facebook și să publice dezmințirile corespunzătoare. Totodată, Darovanaia trebuie să achite 20 de mii de lei drept prejudiciu moral, precum și cheltuielile de judecată.

„Au fost aproape 5 ani de proceduri, ședințe, recursuri, apeluri, etc, dar s-au finalizat cu victorie absolută. Aceasta nu e doar victoria mea, ci a oamenilor care cred în adevăr, care luptă pentru el, a judecătorilor corecți, a unui sistem de justiție în schimbare, a zilei de mâine”, a scris ministra Sănătății pe rețele.

Ala Nemerenco a precizat că banii obținuți vor fi donați unor copii orfani: „Cei 20 mii lei merg către doi copilași orfani pe care îi crește o doamnă în vârstă cu suflet mare – sper să îi vizitez personal cât mai curând. Au fost patru, dar doi deja au crescut și plecat în lume. Eu continui să locuiesc în același apartament sovietic de zeci și zeci de ani și să tratez oameni”.

Search Col Civil by EcaterinaNaconecinîi


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: