„Asemenea acte produc doar efecte politice”. CC, despre declarația privind recunoașterea caracterului captiv al Înaltei Curți

Judecătorii Curții Constituționale (CC) consideră că declarația privind recunoașterea caracterului captiv al CC „prejudiciază statul de drept” și imaginea Înaltei Curți. 

„Dintr-o perspectivă strict constituțională, judecătorii Curții constată caracterul exclusiv politic al acestei hotărâri. Potrivit articolului 121 alin. (1) din regulamentul parlamentului, asemenea acte ale parlamentului produc doar efecte politice”, se arată într-un comunicat de presă emis de CC.

De asemenea, sursa citată notează că „judecătorii Curții respectă dreptul la libertatea de exprimare politică al parlamentarilor, însă reiterează că asemenea declaraţii prejudiciază statul de drept, imaginea Curții Constituționale și periclitează implementarea unei veritabile culturi a constituționalismului în Republica Moldova”.

În cele din urmă, „judecătorii Curții reiterează că, potrivit articolului 140 din Constituție, hotărârile, avizele și deciziile Curții Constituționale sunt definitive și nu pot fi atacate. Acestea sunt obligatorii pentru toate autoritățile statului”.

Precizăm că parlamentul a adoptat cu votul a 54 de deputați declarația cu privire la recunoașterea caracterului captiv al CC. Potrivit textului declarației, parlamentul nu recunoaște decizia CC din 15 aprilie și acordă vot de neîncredere judecătorilor Domnica Manole, Nicolae Roșca și Liuba Șova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Cum va fi vremea în weekend în Moldova. Meteorologii anunță când vor fi înghețuri

Sâmbătă, în majoritatea regiunilor Republicii Moldova vor cădea ploi slabe. În noaptea de sâmbătă spre duminică, ploile vor fi izolate. Temperaturile în weekend vor atinge maxime de +16°C în sud și vor coborî până la +2°C în nord. Datele se regăsesc pe site-ul Serviciului Hidrometeorologic de Stat. Instituția a anunțat că luni, izolat, noaptea, se așteaptă înghețuri în aer de -1…-2°C.

În nordul țării, sâmbătă ziua se vor înregistra temperaturi de până la +11°C, noaptea +4°C. Duminică, ziua, maximele vor fi de +7°C, iar noaptea minimele de +2°C. În comparație, astăzi în nord se înregistrează maxime de +13°C și minime de +2°C.

În centrul țării, sâmbătă se vor înregistra temperaturi maxime de +14°C și minime de +7°C. Duminică, maximele vor coborî la +10°C, iar minimele la +5°C. Astăzi, în centrul țării, termometrele indică maxime de +16°C și minime de +5°C.

În sudul țării, sâmbătă se vor înregistra temperaturi maxime de +16°C și minime de +9°C. Duminică, maximele vor fi de +12°C, iar minimele de +7°C. Astăzi, în sud, termometrele indică maxime de +18°C și minime de +7°C.

Serviciul Hidrometeorologic a declarat că sâmbătă, 18 octombrie, vor cădea ploi slabe în majoritatea regiunilor. În noaptea spre 19 octombrie, ploile vor cădea doar izolat. Pe 20 octombrie, izolat, noaptea, se așteaptă înghețuri în aer de -1…-2°C, a comunicat Serviciul Hidrometeorologic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: