Atac rusesc în Krivoi Rog, lângă un teren de joacă: 18 persoane au fost ucise, printre care 9 copii (VIDEO)

Armata rusă a comis un atac cu rachetă asupra unei zone rezidențiale din orașul Krivoi Rog, Ucraina, pe 4 aprilie, în jurul orei 19:00. Cel puțin 18 persoane au fost ucise, printre care 9 copii. Iar 58 de oameni au fost răniți.

Trupele ruse au lovit cu o rachetă o zonă rezidențială din Krivoi Rog, lângă un teren de joacă pentru copii. Potrivit celui mai recent bilanț, în urma atacului, au fost omorâte 18 persoane, dintre care 9 sunt copii. Alți 58 de oameni au suferit răni.

După atac, ministerul rus al Apărării a emis un comunicat în care susține că ar fi efectuat „o lovitură de înaltă precizie” asupra unui restaurant din Krivoi Rog, în care ar fi avut loc o reuniune „cu comandanți de unități și instructori occidentali”.

Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a dezmințit declarația, precizând că Federația Rusă a lovit localitate cu o rachetă balistică „Iskander-M”, echipată cu un focos cu submuniții, menit că distrugă o suprafață mai mare și mai mulți oameni.

Acum, instituția militară a țării-agresoare încearcă să acopere crima sa cinică cu o minciună „de înaltă precizie” despre presupusa lovitură asupra locului unde s-ar fi desfășurat o reuniune a comandanților unităților Forțelor Armate ale Ucrainei cu instructori occidentali. Declarăm că Rusia răspândește din nou informații false. (…) Aceste crime de război comise nu au termen de prescripție. Dovezile relevante vor fi transmise instituțiilor de justiție penală internațională. Inamicul va răspunde cu siguranță pentru faptele comise”, a precizat Statul Major al FAU.

Menționăm că, la câteva ore distanță de la atacul sângeros, armata rusă a atacat din nou Krivoi Rog: de această dată cu drone. Șeful Consiliului de apărare al orașului, Alexandr Vilkul, a transmis că un aparat de zbor a nimerit într-o casă, izbucnind un incendiu în consecință. O femeie în vârstă a ars de vie în locuință. Alte cinci persoane au fost rănite.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gov.ro

Oana Țoiu, despre votul juriului din Moldova la Eurovision: „Nu e prima dată când decidenții sunt sub standardele pe care le setează cetățenii”

Publicul din Republica Moldova a apreciat atât piesa României la Eurovision, cât și vecinătatea. În același timp, nu este prima dată când decidenții sunt sub standardele pe care le setează cetățenii. Declarațiile au fost făcute pe 18 mai de ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu, care asigură în prezent interimatul funcției.

„În ceea ce privește Moldova, cred că e un lucru bun dacă ne uităm la votul publicului din regiune, că au apreciat atât melodia, și cred și vecinătatea. (…) Nu e prima dată când decidenții sunt sub standardele pe care le setează cetățenii. În ceea ce privește votul juriului din Moldova, acolo este important să menționăm că sunt nu doar multe personalități publice care au criticat deja asta, dar vorbim chiar de reacții de la nivelul ministerelor și de la nivel guvernamental, privind cererea unor clarificări din partea juriului”, a declarat Oana Țoiu, la RFI România.

Menționăm că, pe 18 mai, Vlad Țurcanu, directorul general al companiei publice „Teleradio-Moldova”, responsabilă de constituirea juriului Republicii Moldova la Eurovision, a anunțat că demisionează pe fondul scandalului privind votul juriului Republicii Moldova la finala competiției internaționale. În același timp, și Andrei Zapșa, adjunctul directorului general, pleacă de la Teleradio-Moldova. Amintim că Zapșa este unul dintre membrii juriului care au apreciat evoluțiile artiștilor la Eurovision Song Contest 2026.

***

Amintim că juriul Republicii Moldova, în finala Eurovision Song Contest 2026, a acordat 3 puncte prestației reprezentantei României, ceea ce a provocat un val de critici. Vezi AICI cum a votat fiecare jurat din Republica Moldova la Eurovision. Menționăm că, în cadrul televoting-ului, publicul din Republica Moldova a acordat României 12 puncte, scor maxim.

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a declarat că „avem nevoie de explicații” în acest sens, „mai ales după așa un vot al publicului din Republica Moldova”. Un deputat de la PAS a cerut demisiile conducerii TRM. Directorul general al TRM, Vlad Țurcanu, declart pe 17 mai pentru HotNews că „nu știe” dacă vor urma demisii. „Vom examina și analiza toată situația. Nu cred că este bine să facem asta la cald”, a spus el. 

România a fost reprezentată de Alexandra Căpitănescu, cu piesa „Choke me”, și s-a clasat pe locul trei la ediția din acest an a concursului muzical.

Republica Moldova, care a fost reprezentată de Satoshi, cu piesa „Viva, Moldova”, a ocupat locul opt. Juriul din România a acordat Republicii Moldova 10 puncte, iar publicul – 12.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: