Julia Kochetova

Au fost desemnați câștigătorii premiilor World Press Photo 2024

Câștigătorii World Press Photo 2024, cea mai prestigioasă competiție internațională pentru fotojurnaliști, au fost anunțați pe 18 aprilie. Premiul cel mare a fost acordat fotografului palestinian Mohammed Salem, pentru o lucrare realizată în orașul Khan Younis, Fâșia Gaza. Printre laureați se numără și fotojurnalista din Ucraina Iulia Kochetova.

Categoria „Fotografia anului” a fost câștigată de fotograful Reuters Mohammed Salem. În fotografie, Inas Abu Maamar, 36 de ani, locuitoare din Fâșia Gaza, ține în brațe corpul nepoatei sale Sali, în vârstă de cinci ani. Fetița, mama și sora ei au fost ucise într-un atac aerian israelian asupra orașului Khan Younis. Imaginea a fost realizată pe 17 octombrie 2023, în primele zile ale operațiunii din Fâșia Gaza, pe care Israelul a lansat-o în urma atacului din 7 octombrie 2023 a grupării militare Hamas.

Mohammed Salem

Câștigătorul categoriei „Povestea foto a anului” este fotograful sud-african Lee-Anne Olwege, care a realizat o serie de imagini despre problemele persoanelor cu demență din Madagascar. În fotografii apare Dada Paul. În urmă cu 11 ani, familia sa a început să observe o schimbare în comportamentul său. Membrii familiei au presupus că „a luat-o razna” sau că făcea abuz de alcool, iar singura sa fiică, Farah, și-a dat seama că era vorba de altceva atunci când tatăl ei nu și-a mai amintit drumul spre casă când a întâlnit-o de la serviciu.

Lee-Ann Olwage
Lee-Ann Olwage
Lee-Ann Olwage

Premiul World Press Photo pentru „Cel mai bun proiect pe termen lung” a fost acordat lui Alejandro Cegarra din Venezuela. Imaginile premiate arată migranți care încearcă să ajungă în Mexic, apoi în SUA. În trecut, Mexic a acordat azil des, dar și-a înăsprit politica de migrație în ultimii ani. În 2017, Cegarra a trecut el însuși prin experiența migranților.

Alejandro Cegarra, The New York Times / Bloomberg
Alejandro Cegarra, The New York Times / Bloomberg
Alejandro Cegarra, The New York Times / Bloomberg
Alejandro Cegarra, The New York Times / Bloomberg

Proiectul „Războiul este personal”, realizat de Iulia Kochetova, o fotojurnalistă din Ucraina, a câștigat în cadrul categoriei „Format Deschis”.

Julia Kochetova
Julia Kochetova
Julia Kochetova

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mediu.gov.md

Pe malul râului Tigheci prinde viață o nouă pădure: au fost plantați puieți pe 9 hectare

Pe malul râului Tigheci, în comuna Cania, au fost plantate 9 hectare de puieți în această primăvară. Anunțul a fost făcut într-un comunicat de Ministerul Mediului.

Potrivit instituției, puieții cresc sănătoși și au atins o rată de prindere de peste 80%.

Noua pădure aduce beneficii atât pentru mediu cât și pentru comunitate: aer mai curat, sol protejat și consolidarea malurilor râului Tigheci, reducând riscul de eroziune și contribuind la protejarea resurselor de apă”, a menționat Ministerul Mediului.

Pentru a proteja noua pădure de eventuale incendii de vegetație, în jurul terenului împădurit, silvicultorii au amenajat fâșii mineralizate – zone de sol curățate complet de vegetație și bine prelucrate. „Aceste zone vor servi ca o barieră de protecție, împiedicând focul să se extindă spre puieți în cazul izbucnirii unui incendiu în apropiere”, a precizat ministerul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: