olympic.md

Aur pentru Moldova. Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Judocanul Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Abu Dhabi. Informația a fost confirmată, pe 26 noiembrie, de Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Denis Vieru i-a învins pe Ali Alyammahi (EAU), Radu Izvoreanu (Moldova), Walide Khyar (Franța) și Ismail Misirov (Rusia).

Tot în categoria 66 kg, Radu Izvoreanu s-a clasat pe locul 5, fiind învins de ucraineanul Bogdan Iadov în meciul pentru medalia de bronz.

Pe 6 noiembrie, judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de argint la Grand Slam-ul de la Baku.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Adevărul.ro

Opt regiuni ale Rusiei, atacate cu drone. Trei persoane au decedat

Ministerul Apărării de la Moscova a comunicat că opt regiuni ale Federației Ruse au fost atacate de drone ucrainene în noaptea de 1 spre 2 august. Trei persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost rănite, relatează Meduza.

Ministerul rus al Apărării a declarat că sistemele de apărare antiaeriană ar fi distrus și interceptat în total 112 drone ucrainene: 34 ar fi fost doborâte deasupra regiunii Rostov, 31 — deasupra regiunii Krasnodar, 12 — în regiunea Voronej, 11 — în regiunea Riazan, 5 — în regiunea Samara, 4 — în regiunea Penza, 2 — în regiunea Belgorod și 1 — în regiunea Lipetsk. De asemenea, 11 drone ar fi fost distruse deasupra apelor Mării Azov și Mării Negre, iar încă una — deasupra Crimeei.

În dimineața zilei de 2 august, drone ucrainene au atacat o întreprindere din orașul Penza. Guvernatorul regiunii Penza, Oleg Melnicenko, a declarat că în urma atacului o femeie a murit, iar alte două persoane au fost rănite. Transportul public a fost temporar suspendat în orașul.

În regiunea Rostov, conform declarațiilor guvernatorului interimar Iuri Sliusari, forțele de apărare antiaeriană au respins un atac aerian masiv în șapte raioane: Kamensk-Șahtinski, Belaia Kalitva, Krasnosulinski, Kamenski, Tarasovski, Ciortkovski și Verhnedonski. În urma unui incendiu la o întreprindere din raionul Krasnosulinski, un angajat a murit, potrivit oficialului.

În regiunea Samara, a fost atacată o întreprindere industrială din Novokuișevsk, potrivit guvernatorului Viaceslav Fedorișcev. La Samara a fost întrerupt internetul mobil și a fost suspendată activitatea aeroportului „Kurumoci”. În raionul Kuișevski din Samara, căderea fragmentelor unei drone a provocat un incendiu într-o casă de vacanță. Un localnic în vârstă a decedat.

Și Riazan a fost vizat de drone. Potrivit guvernatorului regiunii Riazan, Pavel Malkov, toate dronele au fost doborâte, iar resturile uneia dintre ele au căzut pe teritoriul unei întreprinderi locale. El a menționat că nu au fost înregistrate victime sau pagube.

În regiunea Voronej, în urma unui atac cu drone, mai multe clădiri au fost avariate, potrivit guvernatorului Alexandr Gusev. Într-unul dintre raioane, din cauza căderii resturilor, acoperișul unei clădiri neutilizate a luat foc, iar mai multe locuințe au suferit daune la pereți și ferestre; de asemenea, un tractor și câteva automobile au fost afectate. Guvernatorul a afirmat că nu există victime.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: