Aur pentru R. Moldova. Boxera Diana Cozorez a devenit campioană europeană Under 23

Daria Cozorez, boxeră din Republica Moldova, a câștigat medalia de aur la Campionatul European Under 23, care se desfășoară în Bulgaria. Anunțul a fost făcut de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova în data de 20 octombrie. 

Diana Cozorez a concurat la Campionatul European Under 23 de box în categoria de greutate +81 kg.

În finală, Diana Cozorez a dispus de sportiva din Turcia, Seimas Duztas. Astfel, ea a obținut medalia de aur și titlul de campioană europeană Under 23 la box.

Precizăm că, în 2023, Diana Cozorez a devenit campioană europeană și printre senioare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

curentul.md

Un nou partid în Moldova? Fost vicepreședinte al PLDM: „Este o idee mai veche. Acum am decis să o materializăm”

Fostul vicepreședinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Iulian David, a anunțat că lucrează la un proiect politic. El a declarat că, împreună cu un grup de persoane, va pune bazele unui nou partid, „Dreptatea Națională”, care, potrivit afirmațiilor sale, va avea drept scop apărarea intereselor cetățenilor Republicii Moldova.

Iulian David a scris pe o rețea de socializare că lucrează de ceva timp, împreună cu un grup de prieteni, la un proiect de partid politic.

„Am stabilit deja mai multe priorități, direcții și programe. Este o idee mai veche, dar acum am decis să o materializăm. (…) Am discutat ani de zile cu mai mulți oameni din diverse partide și din diferite funcții publice. Concluzia? Singura soluție corectă este să construim ceva nou. De aceea, vom pune bazele unui partid nou – Dreptatea Națională. Fără lozinci populiste. Fără „pro” sau „contra” cuiva. Doar respect pentru cadrul legal. Strict – apărarea intereselor cetățenilor Republicii Moldova. Fiecare acțiune ulterioară va fi măsurată după un criteriu simplu: Ajută sau nu la îmbunătățirea vieții oamenilor din Republica Moldova?”, a adăugat acesta.

Iulian David a fost membru al PLDM din 2007. În martie 2019, a fost numit vicepreședinte al partidului. În august 2021, a devenit președinte interimar al PLDM. Iulian David a menționat pe o rețea de socializare că a făcut parte din PLDM până în august 2025. Actualmente, PLDM este condus de fostul premier Vladimir Filat, care a revenit la conducerea partidului în iulie 2023.

În prezent, în Republica Moldova sunt înregistrate oficial 66 de partide politice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: