theleader.com.au

Australia le cere cetățenilor să se pregătească de război și să accepte „realitatea timpurilor noastre”

Ministrul Apărării din Australia le cere oamenilor să se pregătescă de război și să accepte „realitatea timpurilor noastre”. „Oameni ca Hitler nu sunt o născocire și îl avem azi pe Putin”, a declarat Peter Dutton pentru presa australiană.

Comentariile lui Dutton vin după avertizările premierului Scott Morrison asupra noului „arc al autocrației” care s-a creat între Moscova și Beijing.

Liderul de la Canberra a spus că Australia a tras o linie roșie și nu va ezita să se alăture aliaților NATO pentru a ține China departe de hotarele sale, în urma unui controversat pact de securitate încheiat între Beijing și Insulele Solomon.

„Trebuie să fim realiști că oameni precum Hitler și alții nu sunt doar o născocire a imaginației noastre sau că au rămas doar istorie. Îl avem azi pe Putin, pe cineva care este dispus să ucidă femei și copii. Asta se întâmplă în anul 2022”, a declarat ministrul australian al Apărării pentru Nine, citat de ProTV.ro

„Suntem într-o perioadă foarte asemănătoare cu anii 1930. Singura modalitate de a păstra pacea este să te pregătești de război și să fii puternic ca țară”, a mai afirmat Peter Dutton.

Când gazda emisiunii Karl Stefanovic i-a pus la îndoială limbajul „provocator”, Dutton a respins observația: „Acum suntem într-o perioadă foarte asemănătoare cu anii 1930 și cred că au fost mulți oameni în anii 1930 care și-ar fi dorit să fi vorbit mult mai devreme în acel deceniu”.

„Ne aflăm într-un moment al istoriei noastre în care circumstanțele strategice sunt la fel de complexe ca multe puncte de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial”, a completat și deputatul laburist Richard Marles.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul „Moldova Mare”/ Facebook

Partidul Victoriei Furtună a fost exclus din alegerile parlamentare: decizia CEC

Partidul „Moldova Mare”, condus de Victoria Furtună, care este afiliată oligarhului fugar Ilan Șor, a fost exclus din alegerile parlamentare în legătură cu suspiciuni de finanțare externă ilicită și corupere electorală. Decizia a fost luată de Comisia Electorală Centrală pe 26 septembrie — cu două zile înainte scrutin.

Comisia Electorală Centrală a examinat o contestație depusă de Partidul Social Democrat European (PSDE), în care a solicitat excluderea formațiunii Victoriei Furtună din alegerile parlamentare. Documentul făcea trimitere la o investigație jurnalistică a NordNews, care a arătat că una dintre rețelele de influență ale Moscovei, creată prin intermediul organizației Evrazia, controlată de oligarhul fugar Ilan Șor, a susținut Partidul „Moldova Mare” în campania electorală pentru parlamentare.

Vicepreședintele CEC, Pavel Postica, a declarat că autoritatea electorală a recepționat, de asemenea, sesizări din partea poliției, Serviciului de Informații și Securitate și Centrului Național Anticorupție care relevă încălcări ale legislației electorale de către Partidul „Moldova Mare”. Este vorba, printre altele, despre utilizarea de mijloace financiare nedeclarate, provenite din Rusia, și coruperea alegătorilor. Totodată, membri ai formațiunilor afiliate lui Ilan Șor ar încerca să determine cetățeni cu drept de vot să susțină partidului lui Furtună la scrutin.

Astfel, Comisia Electorală Centrală a decis anularea înregistrării Partidului „Moldova Mare” la alegerile parlamentare. De asemenea, CEC a aprobat expedierea dosarului administrativ Ministerului Justiției, în vederea examinării aplicabilității prevederilor legislației privind limitarea activității partidelor în raport cu „Moldova Mare”.

Hotărârea a fost adoptată cu 6 voturi pentru și 3 abțineri.

Victoria Furtună, care a fost prezentă la ședință, a sugerat că decizia membrilor CEC ar fi una politică. „Vă îndepliniți cu cea mai mare loialitate credința față de partidul de guvernare, abuzând de atribuțiile funcționale și nerealizând că, în viitor, pentru aceste fapte veți fi trași la răspundere penală. Sunt sigură că realizați ceea ce faceți astăzi, sunt sigură că aveți și un interes material”, a spus ea.

Politiciana a mai menționat că va contesta în judecată hotărârea. „Cu siguranță, această decizie va fi anulată, procesul va fi suspendat și sunt sigură că instanța de apel va lua o decizie legală”, a declarat Furtună.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: