Un autobuz de cursă, condus de un cetățean moldovean, a ieșit de pe carosabil și a ajuns în șanț. În urma accidentului, care s-a produs în regiunea Vinița din Ucraina, pe 20 aprilie, șapte persoane au fost rănite, inclusiv un copil. Una dintre victime, un cetățean chinez, a decedat ulterior la spital. Informația a fost confirmată de Poliția Națională a Ucrainei.
Accidentul rutier cu implicarea unui autobuz de pasageri Scania a avut loc în dimineața zilei de 20 aprilie, în raionul Mohîliv-Podilskîi din regiunea Vinița.
Autobuzul, condus de un cetățean moldovean de 64 de ani, a ieșit de pe carosabil și a ajuns în șanț. Potrivit informațiilor preliminare ale poliției, șoferul a pierdut controlul volanului.
Șapte pasageri ai autobuzului, inclusiv o fetiță de opt ani, au suferit răni și au fost transportați la spital. Unul dintre răniți – un cetățean chinez de 48 de ani – a decedat din cauza traumatismelor.
Poliția a deschis un dosar penal pentru „încălcarea regulilor de siguranță rutieră sau a exploatării vehiculelor de către persoanele aflate la volan”.
Șoferul autobuzului a fost reținut.
Până la moment, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova nu a oferit declarații despre incident.

Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.