Avia Invest

Autoritatea Aeronautică Civilă cere companiei „Avia Invest” să achite datoria de peste 22 mln de lei. Reacția lui Chicu

Autoritatea Aeronautică Civilă (AAC) cere companiei „Avia Invest” să achite datoria de peste 22 mln de lei. Într-un comunicat de presă publicat pe 6 mai, reprezentanții instituției menționează că au solicitat executorului judecătoresc intentarea dosarului de executare, cu aplicare măsurilor de asigurare, pentru suma totală restantă de 22.348.958,94 lei în adresa debitorului ”Avia Invest” SRL.

AAC menționează că, în perioada 2017-2019 „Avia Invest” SRL, compania concesionară a Aeroportului Internațional Chișinău, a acumulat o datorie de peste 118 mil. lei față de Autoritatea Aeronautică Civilă. Datoria respectivă a fost formată în rezultatul neachitării pe parcursul a 18 luni a plăților pentru „supravegherea și menținerea condițiilor de certificare a aerodromurilor”.

În scopul recuperării datoriilor sus-menționate, au fost inițiate mai multe cauze civile în instanța de judecată, iar în consecință pe data de 05.07.2019 între Autoritatea Aeronautică Civilă și SRL ”Avia Invest” a fost încheiat un Contract de tranzacție. Prin Contractul dat, cu modificările și completările ulterioare, ”Avia Invest” s-a obligat să stingă datoria față de AAC prin plăți lunare, conform unui grafic agreat de comun acord. Pentru luna aprilie, curent, Avia Invest SRL, avea obligația să transfere până la data de 30.04.2020 în bugetul de stat, la contul trezorerial al Autorității Aeronautice Civile, tranșa în valoare de 11.158.980,06 lei. Debitorul, SRL ”Avia Invest” nu a achitat tranșa la data scadentă.

Astfel, la data de 01.05.2020 suma datoriei restante, conform Contractului de tranzacție constituie 22.348.958,94 lei.

Reieșind din acestea, Autoritatea Aeronautică Civilă, făcând uz de prevederile Contractului de tranzacție din 05.07.2019 a solicitat executorului judecătoresc, la data de 5 mai curent, intentarea dosarului de executare, cu aplicare măsurilor de asigurare, pentru suma totală restantă de 22.348.958,94 lei în adresa debitorului ”Avia Invest” SRL.

„Menționăm că aceste datorii au fost acumulate în perioada când Aeroportul Internațional Chișinău activa în condiții normale, cu un trafic de pasageri în creștere, iar sumele respective au fost colectate de către Avia Invest SRL, de la pasageri, pentru a fi transferate la bugetul de stat, dar au fost utilizate în alte scopuri. Totodată, Autoritatea Aeronautică Civilă atestă restanțe și la plățile curente, pentru taxele de supraveghere, pentru lunile februarie și martie, în valoare de peste 6 milioane lei”, se mai arată în comunicat.

Premierul Ion Chicu a comentat pe pagina sa de Facebook anunțul ACC.

„La 5 iulie 2019, cineva (luptînd avan cu schemele) i-a oferit ”investitorului” în unicul nostru aeroport o vacanță de plată a restanțelor față de stat. Nu e de ajuns că fiecare cetățean al țării este jecmănit de 9 euro, ca urmare a pierderii (de-facto) a aeroportului pe 49 de ani, dar nici măcar plățile față de stat nu se onorează la timp. Nu înțeleg, ce-i face pe unii să spere, că și cu guvernul actual le va merge tot așa?”, a scris șeful executivului.

https://www.facebook.com/ionchicu.md/posts/171340131005502

Amintim că pe 23 aprilie, compania Avia Invest a anunțat că va depune o acțiune la Curtea Internațională de Arbitraj împotriva guvernului Republicii Moldova, pe motiv că nu respectă condițiile și obligațiile din acordul de concesiune, încalcă diverse convenții internaționale și dreptul internațional în general.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Donald Trump

Trump: Statele Unite ale Americii vor decide cine va conduce Venezuela

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că Washingtonul va lua decizia cu privire la ce urmează să facă cu Venezuela, după ce liderul țării, Nicolas Maduro, a fost capturat de Statele Unite ale Americii. Afirmația a fost făcută în cadrul unui interviu pentru televiziunea Fox News din 3 ianuarie, transmite Meduza.

Vom avea un rol activ în rezolvarea acestei probleme. Nu ne putem permite riscul de a lăsa pe altcineva să conducă și pur și simplu să pună mâna pe ceea ce a lăsat în urmă. De aceea luăm această decizie acum. Vom participa activ la acest proces. Și vrem să asigurăm libertatea pentru popor”, a declarat președintele SUA, potrivit CNN.

Liderul de la Casa Albă a mai spus că locuitorii Venezuelei sunt foarte bucuroși de capturarea lui Maduro, „pentru că iubesc SUA” și pentru că țara, sub conducerea lui Maduro, a fost o „dictatură”.

El a menționat că SUA vor continua să-i urmărească pe oficialii guvernului venezuelean dacă aceștia se vor poziționa de partea lui Maduro. „Dacă rămân loiali, viitorul lor va fi foarte rău. Aș spune că majoritatea dintre ei au trecut deja de partea SUA”, a spus liderul american.

În același timp, Trump a refuzat să o sprijine pe lidera opoziției venezuelene, Maria Corina Machado, care a primit Premiul Nobel pentru Pace în 2025.

Amintim că președintele Venezuelei, Nicolas Maduro, și soția sa, Cilia Flores, au fost capturați și scoși din țară pe 3 ianuarie, după o operațiune militară americană în capitala venezueleană, Caracas. Între timp, procurorul general al SUA, Pam Bondi, a anunțat că împotriva celor doi au fost înaintate acuzații în districtul de sud al statului New York. Maduro și Flores sunt învinuiți de conspirație în scop de „narcoterorism”, introducerea de cocaină în SUA, precum și de deținerea de arme și dispozitive explozive cu intenția de a fi folosite împotriva Statelor Unite ale Americii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: