Andrei Mardari / NewsMaker

Autoritățile vor să reducă, cu cel puțin 50%, nivelul de sărăcie absolută

Strategia națională de dezvoltare „Moldova Europeană 2030” a fost aprobată de Parlament. Proiectul respectiv de lege a fost votat în cea de-a doua lectură de către 54 de parlamentari. Acesta reprezintă documentul național de viziune strategică pe termen lung, care indică direcțiile de dezvoltare a țării.

Se menționează că proiectul adaptează, la contextul național, prioritățile angajamentelor internaționale asumate de țara noastră care derivă din statutul de țară candidat pentru aderarea la UE.

Obiectivele de dezvoltare conținute în strategie reflectă aspirațiile de creștere a bunăstării oamenilor din Republica Moldova, îmbunătățirea vieții cetățenilor, europenizarea instituțiilor statului, consolidarea democrației, statului de drept și respectului pentru drepturile omului.

Proiectul își propune atingerea unor indicatori concreți până în 2030, de exemplu reducerea cu cel puțin 50% a nivelului de sărăcie absolută.

Documentul stabilește zece obiective generale, utilizate pentru măsurarea calității vieții la nivelul Uniunii Europene:

  • creșterea veniturilor din surse durabile și atenuarea inegalităților;
  • îmbunătățirea condițiilor de trai;
  • garantarea educației relevante și de calitate pe tot parcursul vieții;
  • ridicarea nivelului de cultură;
  • îmbunătățirea stării de sănătate fizică și mintală a populației;
  • sistem de protecție socială solid și incluziv;
  • guvernare eficientă, incluzivă și transparentă;
  • justiție echitabilă, incoruptibilă și independentă;
  • societate pașnică și sigură; mediu sănătos.

Proiectul a fost elaborat de Guvern cu suportul partenerilor de dezvoltare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Iranul a atacat Israelul după lovitura SUA: distrugeri „la scară largă” și zeci de oameni răniți

Armata israeliană a anunțat că Iranul a lansat un nou val de rachete balistice asupra țării și a îndemnat oamenii să se adăpostească. Este primul atac lansat de Iran după ce SUA au atacat siturile nucleare iraniene, transmite CNN.

Ministerul Sănătății din Israel a anunțat că 86 de persoane rănite au ajuns la spital în urma ultimei runde de atacuri cu rachete iraniene.

Clădiri din Tel Aviv au fost grav avariate după ce au fost lovite de o rachetă iraniană, au declarat echipele de intervenție în caz de urgență, transmite CNN, citat de Hotnews.

„Acesta este un loc de distrugere la scară largă. Mai multe clădiri rezidențiale cu două etaje au fost grav avariate, iar unele s-au prăbușit”, a declarat agenția de servicii de urgență Magen David Adom (MDA).

După activarea sirenelor de avertizare aeriană în partea centrală a Israelului, au fost raportate mai multe lovituri cu rachete, inclusiv în Tel Aviv. O rachetă a lovit Haifa, unde sirenele nu au sunat înainte de atac.

Amintim că Statele Unite ale Americii au bombardat instalațiile nucleare iraniene, de la Fordo, Natanz şi Isfahan, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, a anunțat Donald Trump într-o declarație de la Casa Albă, citat de presa română. Preşedintele american a descris acțiunea ca un „atac foarte reuşit”.

Iranul a declarat că își rezervă toate opțiunile pentru a se apăra după atacurile SUA, afirmând că acestea au fost „scandaloase și vor avea consecințe veșnice”.

Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) susține că nu a fost raportată nicio creștere a nivelurilor de radiații în urma loviturilor americane asupra celor trei amplasamente nucleare din Iran, relatează Reuters.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: