Serviciul Hidrometeorologic de Stat

Avertizare: Nivelul apei în râul Nistru ar putea crește în următoarele zile cu peste 3 metri

Nivelul apei în râul Nistru va crește în următoarele zile cu peste 3 metri. Prognoza a fost formulată de Serviciul Hidrometeorologic de Stat, în legătură cu mărirea în continuare a deversării apei din Lacul de Acumulare Dnestrovsk (r.Nistru) pâna la 1000 m3/s. În locurile joase este posibilă ieșirea apei în luncă.

Centrul hidrologic prognozează, în intervalul 17-20 noiembrie, continuarea creșterii nivelului apei față de nivelul din 17 noiembrie (ora 8.00), pe sectoarele:

  • or.Soroca – s.Hrușca cu 0.5-1.2 m;
  • s.Hrușca   – or.Dubăsari cu 1.2-3.2 m.

În locurile joase este posibilă ieșirea apei în luncă.

În următoarele două zile, în regimul hidrologic al râului Prut, nu vor avea loc modificări esențiale.

În râul Nistru, în amonte, de lacul de acumulare Dubăsari, pe sectorul s.Naslavcea- or.Soroca în regimul hidrologic va avea loc variația nivelului apei cu 50-150 cm.

În râul Nistru în aval de lacul de acumulare Dubăsari, pe sectorul or.Dubăsari- s.Talmaza în regimul hidrologic va avea loc variația nivelului apei cu 20-60 cm.

În regimul hidrologic al râurilor mici din țară schimbări majore nu se așteaptă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Profimedia Images

SUA au înaintat acuzații oficiale împotriva președintelui Venezuelei, Nicolas Maduro

Președintelui Venezuelei, Nicolas Maduro, și soției sale, Cilia Flores, care au fost capturați de SUA în cadrul unei operațiuni militare, le-au fost înaintate acuzații în districtul de sud al statului New York. Anunțul a fost făcut de procurorul general al Statelor Unite ale Americii, Pam Bondi, pe platforma X, relatează Meduza.

Potrivit oficialei, Maduro și soția sa sunt acuzați de conspirație în scop de „narcoterorism”, introducerea de cocaină în SUA, precum și de deținerea de arme și dispozitive explozive cu intenția de a fi folosite împotriva Statelor Unite ale Americii.

În curând vor fi aduși în fața justiției americane, pe pământ american, în instanțe americane”, a menționat Bondi.

Amintim că, pe 3 ianuarie, Statele Unite ale Americii au desfășurat o operațiune militară în Venezuela, lansând lovituri aeriene asupra capitalei țării, Caracas, și asupra a trei state: Miranda, Aragua și La Guaira. Ulterior, președintele SUA, Donald Trump, a comunicat că, în cadrul operațiunii, forțele speciale americane l-au capturat și l-au scos din țară pe președintele Venezuelei, Nicolas Maduro, împreună cu soția sa, Cilia Flores. Deocamdată, nu există informații confirmate despre locul unde se află acum Maduro.

Autoritățile americane au formulat încă în anul 2020 acuzații de corupție, trafic de droguri și alte infracțiuni împotriva lui Maduro. Departamentul de Stat anunțase o recompensă de 50 de milioane de dolari pentru informații care ar putea duce la arestarea președintelui Venezuelei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: