Покровский приют

Bătrâna din Moldova, care a dispărut în Rusia în urmă cu 18 ani, a revenit acasă

Maria Fomovna, bătrâna care a dispărut din Moldova și a fost găsită în orașul Sankt Petersburg, Rusia, după 18 ani de căutări, a revenit acasă. Informația a fost raportată pe 28 august de publicația „Fontanka”. 

Maria Fomovna a ajuns din Rusia la Chișinău cu o cursă avia, cu escală în Baku. Călătoria a durat aproape 12 ore. Femeia în vârstă de 84 de ani a fost întâmpinată la Aerportul Chișinău de rudele sale și de reprezentanți ai Ministerului Muncii și Protecției Sociale. Funcționarii publici o vor duce cu mașina în satul său natal, Tocuz, unde femeia va locui cu familia fiului său.

Precizăm că, în primăvara anului curent, bătrâna a ajuns la un adăpost pentru oameni ai străzii din Sankt Petersburg. Femeia nu-și amintea cine era sau de unde venea, prezentându-se doar cu numele de Elena Pavlovna. Firul către trecut a devenit o conversație despre vizitarea bisericilor. Aceasta a relatat că s-a împărtășit într-o biserică din satul ei natal, Tocuz, în sudul Moldovei. Și a spus numele unui cleric: preotul Serghei. Reprezentanții adăpostului au contactat Mitropolia Moldovei, iar arhivarul a furnizat numărul de telefon al preotului din Tocuz. Parohul Serghei nu cunoștea nicio Elena Pavlovna, însă soția sa a identificat-o, prin intermediul imaginilor foto și video, pe femeia fără adăpost ca fiind Maria Fomovna, care dispăruse în urmă cu 18 ani. Identitatea femeii a fost confirmată și de copiii acesteia. Cei doi fii ai ei locuiesc în Moldova, iar fiica în Ucraina.

Ambasada Republicii Moldova la Moscova a eliberat un document provizoriu cu care Maria Fomovna a putut trece frontiera. Organizația caritabilă „Покровская община” a găsit un însoțitor pentru ea și a anunțat o strângere de fonduri ca să fie adunată suma necesară pentru bilete avia – 250 000 de ruble (47 500 de lei, conform cursului valutar actual). Banii au fost strânși în puțin peste o lună.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Vlad Filat ia în calcul participarea la alegerile prezidențiale

Vlad Filat, lider al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM) și fost prim-ministru, nu exclude că ar putea participa la un scrutin electoral în viitor, inclusiv unul prezidențial. El a spus că, în dependență de rezultatul pe care-l va obține la alegerile la care va concura, va decide dacă să-și continue sau să-și încheie cariera politică. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 13 martie a podcast-ului „Neredactat”.

Eu din 2014 nu am mai participat la nicio o alegere, pentru că am fost în detenție, ulterior – am fost blocat. (…) Eu calculele politice le înțeleg… Mă refer acum la discipolii mei. Dar dincolo de oportunitate este principiul legalității și moralității. Uite, aspectul ăsta al legalității și moralității nu pot să-l accept din partea lor. Și de aia eu o să insist. (…) Și eu o să ajung în situația în care voi participa în alegeri, oricare vor fi ele: parlamentare sau locale”, a declarat Vlad Filat.

Întrebat dacă ar putea concura inclusiv la un scrutin prezidențial, liderul PLDM a spus: „De ce nu?”.

El a mai precizat că, în dependență de rezultatul pe care-l va obține la un eventual scrutin electoral la care va candida, va decide dacă să-și continue sau nu cariera politică.

În funcție de votul oamenilor, eu voi lua o decizie finală. (…) Mă voi conforma”, a spus politicianul.

Vlad Filat a fost prim-ministru al Republicii Moldova în perioada 2009 – 2013.

În octombrie 2015, politicianul a fost lipsit de imunitatea parlamentară, fiind cercetat penal. În același timp, el a demisionat din funcția de președinte al PLDM.

În 2016, Vlad Filat a fost condamnat la nouă ani de închisoare pentru trafic de influență și corupție pasivă, însă a fost eliberat condiționat pe 3 decembrie 2019. Totodată, judecătorii au anulat decizia de privare a lui Filat de Ordinul Republicii și interdicția de cinci ani de a ocupa anumite funcții.

Filat a revenit la conducerea PLDM în august 2020.

În perioada în care ex-premierul s-a aflat după gratii, avocații săi au depus o cerere la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CtEDO) cu privire dosarul penal în care a fost condamnat. Pe 31 ianuarie 2023, CtEDO a condamnat Guvernul Republicii Moldova pentru un proces inechitabil în cazul lui Vlad Filat, obligându-l să-i achite 7 500 de euro în calitate de despăgubiri.

Menționăm că Vlad Filat intenționa să candideze la alegerile prezidențiale din 2024, însă acest lucru nu s-a mai întâmplat. Anterior, PLDM a acuzat autoritățile centrale că ar fi „blocat” executarea hotărârii CtEDO în privința liderului său și, astfel, statutul lui de condamnat a rămas în vigoare, ceea ce a exclus o eventuală candidatură în alegeri.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: