OMS/Dinu Bubulici

126 de cazuri noi de coronavirus. Bilanțul a ajuns la 6060

126 de cazuri noi de COVID-19 au fost înregistrate astăzi în Republica Moldova, informează Ministerul Sănătății. Toate cazurile sunt cu transmitere locală.

Sursa citată notează că în total au fost efectuate 933 de teste. Astfel, bilanțul persoanelor infectate cu noul tip de coronavirus a ajuns la 6060.

Din numărul total de cazuri din această zi, 24 sunt lucrători medicali. Vorbim de 6 medici, 11 asistenți medicali, un farmacist și 6 persoane care fac parte din personalul auxiliar.

Precizăm că până în prezent, 2 408 pacienți s-au însănătoșit, iar 211 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Un alt candidat independent vrea să participe la alegerile parlamentare. Despre cine este vorba

Comisia Electorală Centrală (CEC) a recepționat joi, 24 iulie 2025, încă o cerere din partea unui potențial candidat independent la alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Este vorba despre Stepan Savițchi, care a solicitat eliberarea listelor de subscripție în vederea colectării semnăturilor necesare pentru susținerea candidaturii sale.

Stepan Saviţchi este cel de-al 13-lea candidat care a depus cerere la CEC pentru scrutinul parlamentar și cel de-al 11 candidat independent.

Potrivit legislației electorale, candidații independenți trebuie să adune între 2.000 și 2.500 de semnături ale susținătorilor cu drept de vot, iar în cazul candidatelor femei – între 1.000 și 2.500 de semnături.

Perioada de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților a început pe 20 iulie și se va încheia pe 19 august 2025.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: