BBC

Bilanțul zilei: 133 de cazuri noi de coronavirus au fost confirmate în Republica Moldova

Pe parcursul zilei de 29 aprilie au fost înregistrate 133 de cazuri noi de infecție cu noul coronavirus, după procesarea a 801 de probe investigate. Anunțul a fost făcut de către ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul unui briefing de presă.

Astfel, până în prezent, în Republica Moldova au fost confirmate 3771 de cazuri de coronavirus.

Precizăm că 1114 pacienți s-au tratat de COVID-19, iar 109 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ambasada Republicii Moldova în Israel

La Ierusalim s-a aprins focul haric. Va fi adus la Chișinău de Mitropolia Moldovei și Mitropolia Basarabiei

La Ierusalim s-a aprins focul haric. Considerat un miracol care are loc anual, în ajunul Paștelui ortodox, focul s-a aprins pe 11 aprilie, la ora 14:14, la Biserica Sfântului Mormânt, relatează Moldova 1.

Focul haric a fost împărțit ulterior credincioșilor adunați la Biserica Sfântului Mormânt.

În Republica Moldova, focul haric va fi adus atât de Mitropolia Moldovei (subordonată Patriarhiei Ruse), cât și de Mitropolia Basarabiei (subordonată Patriarhiei Române).

Mitropolia Moldovei a declarat că focul va fi adus în Republica Moldova de către episcopul vicar, preasfințitul filaret de Căpriana, care este plecat în Israel. Acesta va aduce focul în jurul orei 20:00 în scuarul Catedralei din capitală, de unde mitropolitul Vladimir îl va împărți preoților și credincioșilor.

Mitropolia Basarabiei a declarat că va prelua focul de la Iași și îl va aduce pe cale terestră la Chișinău.

În 2026, Paștele Ortodox este marcat pe 12 aprilie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: