Bilanțul zilei: 148 de cazuri noi de coronavirus și trei decese

148 de cazuri pozitive de infecție cu COVID-19 în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, în cadrul briefingului din seara zilei de 23 aprilie. 

Ministrul a făcut anunțul din sala de presă a parlamentului. Potrivit acesteia, un singur caz este de import, din Federația Rusă. Restul sunt cazuri cu transmitere locală.

În ultimele 24 de ore au fost analizate, în total, 792 de probe de laborator.

Într-un comunicat de presă, Ministerul Sănătății a anunțat că pe parcursul zilei de azi au fost înregistrate 3 decese.

Este vorba despre două femei, de 54 și 46 de ani, și un bărbat de 68 de ani.

Femeia de 54 de ani este din Taraclia, fiind internată pe 13 aprilie la Spitalului Clinic Republican. Ea suferea de insuficiență hepatică, trombocitopenie severă și insuficiență renală.

Femeia de 46 de ani este din municipiul Chișinău. A fost internată în stare gravă, cu insuficiență respiratorie acută, pe 7 aprilie, la Institutul de Medicină Urgentă de la Spitalul „Sf. Arhanghel Mihail”.

Bărbat decedat este din raionul Râșcani și a fost internat în stare gravă, la data de 13 aprilie, în cadrul Spitalului din Râșcani. Bărbatul avea și insuficiență cardiovasculară.

Până acum 79 de oameni diagnosticați cu COVID-19 au murit în Republica Moldova, inclusiv 5 lucrători medicali.

S-au însănătoșit 661 de persoane.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Primele negocieri în formatul „1+1”, după aproape un an: reprezentanții Chișinăului merg la Tiraspol

Reprezentanții politici ai Chișinăului și Tiraspolului în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană se vor întâlni joi, 26 februarie. Informația, care a fost raportată pentru prima dată de autoritățile nerecunoscute din stânga Nistrului, a fost confirmată de Biroului politici de reintegrare pentru NewsMaker. Aceasta va fi prima întrevedere în formatul „1+1” în aproape un an.

Potrivit administrației nerecunoscute a regiunii transnistrene, întâlnirea va avea loc la sediul OSCE din Tiraspol.

Vitalii Ignatiev, șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiune, va reprezenta Tiraspolul. După discuții, acesta va face declarații de presă.

Deocamdată nu se cunoaște subiectele care vor fi abordate în cadrul întrevederii.

Amintim că ultima întrevedere în formatul „1+1” dintre negociatorii Chișinăului și Tiraspolului a avut loc în aprilie 2025. Atunci, după aproape patru luni de blocaj și două tentative eșuate de reluare a dialogului, la Tighina s-au întâlnit așa-zisul „ministru de Externe” al regiunii transnistrene, Vitalii Ignatiev, și vicepremierul pentru Reintegrare de la acea vreme, Oleg Serebrian.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: