Roma education

Burse pentru adolescenții romi. Guvernul îi va motiva financiar pentru a-și continua studiile după clasa a 9-a

Autoritățile intenționează să susțină cu burse tinerii romi, care își continuă studiile după clasa a 9-a. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun, pe 4 august. Potrivit oficialului, la moment, sunt aproximativ 60 de tineri în această situație și pentru a-i stimula și pe alții să-și continue studiile vor fi acordate burse de merit pentru un anumit număr de persoane. 

Ministrul a declarat că țara noastră are un număr insuficient de tineri romi care își continuă studiile după clasa a 9-a.

„În Minister s-a început consultarea unui document privind acordarea unor burse de merit pentru elevii romi, pentru tinerii romi care învață la liceu, în colegii, școli profesionale sau universități. Sunt circa 60 de tineri în această situație. Va fi un program menit să stimuleze comunitatea, să susțină tinerii în parcursul lor educațional. Avem din păcate un număr insuficient de tineri romi care merg la liceu sau își continuă studiile în general după clasa a 9-a. Și atunci pentru a stimula, împreună cu colegii din Parlament s-a decis să existe un program stimulativ. Detaliile le vom publica până la finalul lunii”, a comunicat Perciun, în cadrul unei intervenții live pe rețelele de socializare.

Potrivit oficialului, „au fost identificate resursele financiare și pentru un anumit număr de tineri va exista această opțiune”. Perciun a mai spus că Agenția Relații Interetnice va participa la selectarea tinerilor care vor beneficia de aceste burse.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

energie.gov.md

Contractul pentru construcția liniei electrice Bălți-Suceava, semnat. Cât va costa și când va fi gata

Republica Moldova a semnat contractul pentru construcția liniei electrice aeriene de 400 kV Bălți–Suceava, un proiect considerat esențial pentru consolidarea legăturilor energetice cu România și cu sistemul european. S-a întâmplat vineri, 26 iunie.

Documentul a fost semnat între Î.S. „Moldelectrica” și compania turcă SA-RA, câștigătoare a licitației internaționale. Valoarea contractului este de 17,5 milioane de euro, iar lucrările vor dura aproximativ 24 de luni.

În paralel, Ministerul Energiei, Moldelectrica și Banca Europeană pentru Dezvoltare și Reconstrucție au semnat un acord de grant pentru implementarea proiectului, finanțat de Uniunea Europeană și parteneri internaționali.

Potrivit Ministerului Energiei, noua linie va avea circa 45 de kilometri pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa mai multe localități din nordul țării. Aceasta va contribui la creșterea capacității de schimb de energie cu România și la întărirea securității energetice a țării.

Proiectul este finanțat printr-un pachet internațional care include un grant UE de 15,4 milioane de euro, credite de la BERD și European Investment Bank, precum și contribuții din partea Platformei de Investiții pentru Vecinătate a UE.

Valoarea totală a investiției este de aproximativ 77 de milioane de euro, incluzând și modernizarea stației electrice de la Bălți.

Autoritățile spun că, odată finalizată, linia Bălți–Suceava va crește integrarea Republicii Moldova în rețeaua energetică europeană ENTSO-E și va reduce dependența de surse limitate de energie, oferind mai multă stabilitate sistemului electroenergetic.

„Construim trei linii care schimbă definitiv harta energetică a Republicii Moldova. Dacă Vulcănești–Chișinău este Linia Independenței Energetice, iar Strășeni–Gutinaș va fi Linia libertății, astăzi facem un nou pas prin proiectul Bălți–Suceava, pe care am numit-o Linia Rezilienței. Aceasta completează rețeaua de interconectări cu Uniunea Europeană și nu înseamnă doar infrastructură, ci mai multă securitate, mai multă concurență pe piață și mai multe opțiuni pentru cetățeni și economie”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: