glas.md

Cadavrul unui bărbat, găsit într-o gospodărie părăsită din orașul Edineț. Polițiștii au reținut un suspect

Cadavrul unui bărbat de 36 de ani a fost găsit într-o gospodărie părăsită din orașul Edineț. Medicul legist a depistat în regiunea toracelui multiple leziuni corporale sub formă de plăgi, care ar fi fost provocate de un obiect ascuțit.

Totodată, oamenii legii au reținut un bărbat de 33 de ani, care este bănuit de săvârșirea faptei. La moment se întreprind acțiuni de urmărire penală întru stabilirea vinovăției acestuia.

Menționăm că pe marginea acestui caz a fost inițiată o cauza penală în temeiul prevederilor art. 151 alin. 4 din Codul Penal al Republicii Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Pașaportul român, pe locul 2. Ce poziție ocupă cel moldovenesc în noul clasament mondial?

România a urcat pe locul al doilea la nivel mondial în clasamentul Nomad Capitalist Passport Index, ediția a 10-a, după ce anul trecut ocupase locul 21, scrie Libertatea.ro. Clasamentul celor mai puternice pașapoarte este pentru anul 2026. Republica Moldova se situează pe locul 87.

Nomad Capitalist Passport Index a evaluat 199 de țări pe baza a cinci criterii principale: călătorii fără viză, impozitare, percepție globală, dubla cetățenie și libertăți personale. În acest an, Malta ocupă primul loc la nivel global. Grecia, Irlanda și România împart locul al doilea. Pe locul următor este Cipru.

Italia, Cehia, Bulgaria și Noua Zeelandă s-au clasat la egalitate pe locul al șaselea. Regatul Unit și Statele Unite s-au situat pe locurile 35, respectiv 43.

Republica Moldova se clasează pe locul 87 în clasamentul Nomad Capitalist Passport Index pentru 2026. Spre comparație, în 2025 țara noastră s-a aflat pe locul 92, la fel ca și în 2024. În 2023, Republica Moldova s-a clasat pe locul 88.

NM by mihaelaconovali25

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: