Imagine simbol

Camion plin cu armament, oprit la frontiera dintre România și Moldova

Mai multe instituții ale statului român intervin, pe 20 noiembrie, în Vama Albița–Leușeni, după ce într-un camion oprit la control ar fi fost descoperite arme de foc și componente pentru lansatoare de rachete, scrie presa din România.

Potrivit Adevărul, camionul cu remorcă de tip container era condus de un cetățean al Republicii Moldova. După scanare, vameșii au observat în interior obiecte metalice ce par a fi arme de foc și părți de lansatoare de rachete. Vehiculul a fost sigilat, iar la fața locului urmau să ajungă echipaje specializate de la structurile Arme și Muniții pentru inventarierea completă a conținutului.

Antena 3 CNN scrie că șoferul le-ar fi spus anchetatorilor că armamentul ar fi destinat Israelului.

În urma descoperirii, a fost declanșată o anchetă de securitate națională, iar procurorii DIICOT s-au deplasat la fața locului. În sprijin au ajuns și alte structuri ale statului român – de la unități specializate ale Poliției de Frontieră, până la reprezentanți ai serviciilor de informații, mai scrie sursa citată.

„Cercetările abia au început. Deocamdată nu exista suficiente date pentru a fi comunicate. În funcţie de competenţa stabilită de procuril de caz, o să primiţi un punct de vedere”, au transmis reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Vaslui.

ACTUALIZARE 12:30: Serviciul Vamal al Republicii Moldova a venit cu o reacție oficială pe acest caz. Potrivit sursei, inițial, suspiciunile privind încărcătura camionului au fost semnalate de funcționarul vamal al Republicii Moldova, care a informat colegii din cadrul autorității vamale române. „În baza acestor indicii, de comun acord, a fost dispusă efectuarea scanării mijlocului de transport pe sensul de ieșire din Republica Moldova, operațiune realizată de către partea română, conform procedurilor stabilite”, precizează Serviciul Vamal.

Instituția precizează că nu poate oferi mai multe informații, la această etapă, având în vedere „caracterul investigațiilor aflate în desfășurare”, dar anunță că în Republica Moldova a fost inițiată urmărirea penală, pe acest caz.

ACTUALIZARE 14:00: Șeful Serviciului Vamal de la Chișinău anunță că a sesizat Procuratura pe acest caz. Radu Vrabie confirmă: camionul era încărcat cu armament.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Dodon

Dodon, după ce Maia Sandu a spus că ar vota unirea cu România: „Nu de dragul unui ideal, ci cu gândul la propriul viitor”

Igor Dodon, deputat și lider al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), a venit cu critici la adresa președintei Maia Sandu, după ce aceasta și-a exprimat susținerea pentru unirea Republicii Moldova cu România. Dodon, care s-a pronunțat în repetate rânduri împotriva unirii de-a lungul timpului, susține că sprijinul șefei statului ar fi motivat de ambiții politice, nu de convingeri autentice.

Maia Sandu într-adevăr ar vota unirea cu România, și cât mai repede posibil, din cel puțin două motive. În primul rând, cu speranța că se va realiza visul ei de a deveni președinta noii țări românești. Ea crede că românii sunt naivi și o vor accepta. În al doilea rând, ar vota unirea numai să nu mai existe un alt președinte al Republicii Moldova după ea. Ea să fie ultima. Să se termine istoria statului moldovenesc odată cu ea. Maia Sandu va vota unirea nu de dragul unui ideal, ci din iubirea egoistă de sine. Și cu gândul la propriul viitor”, a scris Igor Dodon pe rețelele de socializare.

Amintim că într-un interviu pentru presa britanică, publicat pe 11 ianuarie, Maia Sandu a declarat că, în cazul în care ar fi organizat un referendum, ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România. Ea a mai spus că întrucât în prezent nu există o majoritate de cetățeni moldoveni care să susțină acest deziderat, iar autoritățile de la Chișinău urmăresc mai degrabă aderarea Republicii Moldova la UE, care este sprijinită cea mai mare parte a societății.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: