Câți cetățeni ai Republicii Moldova s-au întors în țară după ce au trăit în străinătate? Datele BNS

Din 2009, peste 154 000 de locuitori ai Republicii Moldova s-au întors în țară după ce au trăit și au lucrat o perioadă îndelungată în străinătate. Datele provin din rezultatele finale ale Recensământului populației din 2024, prezentate de Biroul Național de Statistică (BNS). Potrivit instituției, aceștia reprezintă 6,4% din totalul populației rezidente.

BNS precizează că 6,4% dintre persoanele chestionate în cadrul recensământului au declarat că au avut experiență de viață peste hotare și ulterior au revenit acasă. Autoritățile subliniază că este vorba despre un segment important al populației, care aduce cu sine experiență profesională internațională în diverse domenii, precum și competențe lingvistice mai bune. În același timp, există riscul ca o parte dintre acești oameni să emigreze din nou, în căutarea unor oportunități de muncă.

Datele mai arată că persoanele revenite din străinătate sunt mai frecvent bărbați. În mediul urban, ponderea celor cu experiență de viață peste hotare este cu aproximativ 3% mai mare decât în mediul rural (8% față de 5,1%). Cele mai multe astfel de persoane se regăsesc în Chișinău, precum și în raioanele Cimișlia și Hîncești. La polul opus, cele mai puține declarații privind experiența de viață în străinătate au fost înregistrate în raioanele Taraclia, Rîșcani și Briceni.

Dintre respondenții care au spus că au locuit în străinătate, 66,7% s-au identificat ca moldoveni, 11,8% ca români, 9,9% ca ucraineni, iar 11,6% ca aparținând altor grupuri etnice.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ebihoreanul.ro

România: un fost preot și actual cântăreț, arestat. Este cercetat pentru viol asupra unui minor și agresiune sexuală

Un fost preot și actual cântăreț de muzică populară din România, Cristian Pomohaci, este cercetat pentru infracțiuni de viol asupra unui minor și agresiune sexuală. Aceasta a fost reținut, iar ulterior arestat preventiv, în urma unor percheziții efectuate la două dintre locuințele sale, unde au fost găsite aproximativ 2 milioane de euro.

Potrivit Agerpres, Cristian Pomohaci, în vârstă de 57 de ani, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Decizia a fost luată în seara zilei de 4 iunie și poate fi contestată.

Pomohaci fusese reținut în seara zilei de 3 iunie, pentru 24 de ore, în urma unor percheziții efectuate la două dintre locuințele sale din Târgu Mureș. În timpul perchezițiilor au fost descoperite și ridicate mai multe sume de bani, în diferite valute, a căror valoare totală este estimată la aproximativ 2 milioane de euro, a raportat Inspectoratul de Poliție Județean Mureș.

Pomohaci este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de viol comis asupra unui minor și agresiune sexuală. În perioada 2024-2026, Cristian Pomohaci ar fi profitat de starea de vulnerabilitate a unor persoane minore de sex masculin, întreținând raporturi sexuale cu acestea, în schimbul unor sume de bani și al altor beneficii materiale, a comunicat Inspectoratul de Poliție Județean Mureș.

„Sunt mulți copii, este un băiat dar nu știu dacă o să aibă curaj să iasă public, că părintele l-a ajutat mult, i-a dat mașină, l-a dus prin America, Dubai și băiatul a acceptat. El o să fie chemat la poliție ca să recunoască”, a spus un martor, într-o declarație pentru ProTV.

La începutul lunii mai 2026, Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei a declarat că Cristian Pomohaci a fost destituit din slujirea clericală în 2017 și a acuzat că acesta continuă să poarte ilegal uniforma și veșmintele preoțești, inducând oamenii în eroare. Instituția a precizat că lăcașul din comuna Ernei, județul Mureș, unde Pomohaci și alte persoane oficiază slujbe după rit ortodox, nu aparține de Biserica Ortodoxă Română și a îndemnat credincioșii să nu frecventeze acel loc, să nu solicite „slujbe” sau „dezlegări” și să nu contribuie financiar la colectele organizate acolo.

Presa română scrie că Pomohaci a mai fost cercetat în trecut pentru presupuse raporturi sexuale cu minori. Dosarul respectiv a fost însă clasat în 2019, după ce procurorii au constatat că faptele erau prescrise, acestea fiind reclamate la mai bine de zece ani de la momentul la care ar fi fost comise. De asemenea, fostul preot a avut probleme cu legea și într-un dosar de evaziune fiscală. În noiembrie 2020, Curtea de Apel Mureș l-a condamnat la un an de închisoare cu suspendare, după ce a stabilit că nu ar fi plătit, timp de mai mulți ani, impozitele aferente veniturilor obținute din închirierea unor proprietăți.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: