Instituțiile de învățământ din capitală vor organiza tradiționalul careu de încheiere a anului școlar în dimineața zilei de 30 mai, în pofida recomandării Ministerului Educației de a desfășura festivitatea fie în după-amiaza aceleiași zile, fie pe 31 mai. Anunțul a fost făcut de primarul Ion Ceban, în cadrul ședinței operative a Primăriei din 26 mai. Edilul a precizat că decizia a fost luată în urma consultărilor cu părinții și cadrele didactice.
„Careul se desfășoară în conformitate cu obiceiurile, tradițiile, așa cum a fost de fiecare dată. Dimineața – careul, după care copiii se mai duc în clasă. Pentru cei care nu știu, testările, gata, s-au terminat. Oamenii sunt la sfârșit de săptămână. Este un fel de relaxare pentru copii înainte de vacanța de vară, (…) nu-i mai forțați să stea în bănci”, a declarat Ion Ceban.
Amintim că Ministerul Educației a decis că, și în acest an, școlile din Republica Moldova au libertatea de a alege când vor să organizeze ultimul sunet. Ministerul a propus ca tradiționalul careu să fie desfășurat fie pe 30 mai, după finalizarea orelor, fie pe 31 mai.
Precizăm că 30 mai cade în acest an într-o zi de vineri, iar 31 mai – sâmbătă. În mod tradițional, festivitatea de încheiere a anului școlar are loc pe 31 mai.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!