Cernăuțeanu: A fost identificată locația de unde era telefonată cu amenințări judecătoarea Ana Cucerescu

Ancheta privind intimidările asupra judecătoarei Ana Cucerescu a înregistrat rezultate, fiind stabilită locația de unde s-au făcut anumite apeluri. Rezultatele au fost posibile datorită faptului că cei implicați au admis erori. Declarațiile au fost făcute de șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, în cadrul ediției din 11 august a emisiunii „Pe față” de la Moldova 1. Șeful IGP a respins acuzațiile politicianului fugar Ilan Șor, potrivit cărora autoritățile ar sta în spatele acțiunilor, menționând că, dimpotrivă, oamenii legii au intervenit pentru a opri aceste acțiuni de la casa judecătoarei.

„Rezultate sunt. (…) Au admis anumite erori în anumite procese. Nu toată lumea știe cum se folosesc anumite aplicații și o elementară greșeală tehnică care o poți admite, la măsurile speciale acest lucru se stabilește. (…) A fost stabilită locația de unde, în primul rând, s-au făcut anumite apeluri. Acel telefon, dacă în prima fază credeam că a fost utilizat doar în mediul online… nu, am constatat că a fost utilizat și pentru 2-3 secunde într-un alt dispozitiv. Avem foarte multe rezerve și la cei cu livrările de flori, care s-au confundat în declarații în prima fază”, a declarat șeful IGP.

Cernăuțeanu a mai spus că, în acțiunile ilegale, au fost utilizate trei numere de telefon de la un operator mobil din Republica Moldova. „Când vorbim de mesajele de amenințare care se petreceau pe parcursul ultimelor zile, 24/24, acolo numerele erau din afara Republicii Moldova”, a precizat șeful IGP.

„Ceea ce declară criminalul Șor, că cumva am avea interes nu știu cine și nu știu cum… eu îmi pun întrebarea: în ultimele 24 de ore, când erau amenințările continue la adresa doamnei judecătoare, am avut inclusiv persoană înjunghiată la adresa apartamentului doamnei sau a fost apel că arde etajul doi al blocului sau iată este un pachet suspect, că ar fi o bombă în scară… Deci, în noaptea respectivă au curs continuu aceste mesaje. Noi nu am dat curs acestora, deoarece în ultimele săptămâni acel bloc a fost monitorizat și verificat continuu de experții criminaliști și, în același timp, nu este un secret că în preajma blocului au stat continuu colegii de la „Fulger” pentru asigurarea și protecția siguranței persoanelor. Care era rostul ca cineva, cum acuză criminalul Șor, să facă aceste apeluri atât timp cât acestora nu li se dădea curs? (…) Cu părere de rău, am avut o ieșire a mașinii pompierilor în acea zonă. Am reușit și am stopat, anume din considerentul de a nu perturba și a nu tensiona oamenii din acel bloc. Asta era scopul în acea noapte”, a adăugat Cernăuțeanu.

Întrebat dacă în cazul membrei CSM aceiași oameni ar sta în spatele acțiunii, Cernăuțeanu a răspuns: „Numărul de pe care au fost făcute expedierile e același”.

***

Pe 6 august, președintele CSM, Sergiu Caraman, a anunțat că judecătorul care a examinat dosarul Evgheniei Guțul, în care bașcana a fost condamnată la 7 ani de închisoare, a fost amenințat timp de câteva luni. Acestea au inclus mesaje de amenințare cu moartea, fotografii macabre cu persoane asasinate sau decapitate, precum și apeluri telefonice repetate, inclusiv pe timpul nopții. Pe lângă judecător, și un membru al instituției a fost ținta unor mesaje de amenințare, a declarat Caraman.

Șeful IGP a menționat că Ana Cucerescu a fost amenințată inclusiv în noaptea de dinaintea pronunțării sentinței. Potrivit lui Cernăuțeanu, la sfârșitul lunii iulie, judecătoarea a început să primească pe telefonul personal mesaje cu amenințări directe, inclusiv cu moartea. La un moment dat, colegii judecătoarei au fost chiar chemați la morgă pentru a face o presupusă recunoaștere a „cadavrului” acesteia, a declarat Cernăuțeanu. Șeful IGP a mai spus că Guțul a locuit în același bloc cu judecătoarea. Familia bașcanei s-ar fi mutat în clădire după ce aceasta a fost plasată în arest la domiciliu, în luna aprilie.

Cernăuțeanu a precizat că poliția a inițiat o anchetă și examinează inclusiv o posibilă legătură cu gruparea criminală organizată asociată cu fugarul condamnat Ilan Șor, care se ascunde la Moscova.

Pe 10 august, Șor a spus că intimidările nu au fost organizate de apropiații săi. În schimb, a acuzat autoritățile, susținând că acestea, cu implicarea poliției, ar fi pus la cale aceste acțiuni pentru a învinui oamenii din anturajul său.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

customs.gov.md

Doi străini au încercat să scoată ilegal din țară 5 lingouri de aur, prin aeroportul din Chișinău. Ce riscă

Doi cetățeni străini au încercat să scoată ilegal din Republica Moldova cinci lingouri de aur, prin Aeroportul Internațional „Eugen Doga” din Chișinău. Bunurile, care nu au fost declarate autorității vamale, au fost depistate în bagajele călătorilor. Informațiile au fost raportate de Serviciul Vamal într-un comunicat publicat pe 28 februarie.

Potrivit sursei citate, în timpul controlului de specialitate al pasagerilor de la cursa Chișinău – Gokcen, funcționarii vamali și polițiștii de frontieră au observat în bagajele a doi călători mai multe obiecte cu forme dreptunghiulare identice, motiv pentru care aceștia au fost supuși unor verificări amănunțite.

În rezultat, în bagajul unui cetățean al Iordaniei, în vârstă de 32 de ani, au fost descoperite două lingouri de aur, de 100 de grame și, respectiv, 20 de grame, pe care bărbatul nu le-a declarat autorității vamale.

Totodată, o altă pasageră, cetățeană a Turciei, în vârstă de 29 de ani, avea în bagajul său trei lingouri, a câte 10 grame fiecare, care la fel nu au fost declarate în cadrul controlului vamal.

Bunurile au fost ridicate și urmează a fi transmise spre expertizare, iar persoanele riscă să fie sancționate contravențional.

customs.gov.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: