chicu
Максим Андреев, NewsMaker

Chicu a scris un articol pentru Euronews. Rezumatul NM

Premierul Ion Chicu a relatat, într-un articol pentru Euronews, despre starea de lucruri din Republica Moldova. Șeful executivului s-a referit la planurile guvernului, integrarea europeană și atitudinea Chișinăului, dar și despre cum s-a încheiat „drama politică din Moldova”. NM a selectat cele mai importante idei:

  • Scopul nostru este o guvernare stabilă, dar flexibilă;
  • Drama politică din Moldova s-a încheiat. În sfârșit, cele mai importante structuri de stat – parlamentul, președintele și guvernul lucrează împreună;
  • Cei care s-au obișnuit să privească tot ce se întâmplă în Moldova ca o bătălie politică vor fi dezamăgiți. Integrarea europeană este un scop către care continuăm să ne îndreptăm;
  • Credem în rolul unui stat inteligent și implicat, unul care poate îmbunătăți serviciile publice, așa ca domeniile sănătății și educației și care să profite de procesul de digitalizare, pentru a crește capacitățile noastre economice și competitive;
  • Pentru a face Moldova atractivă, trebuie să ne concentrăm asupra îmbunătățirii calității vieții populației. Cel mai important este să asigurăm independența reală a justiției. Nimeni nu trebuie să fie mai presus de lege, este o prevedere obligatorie pentru a recupera încrederea societății;
  • În pofida faptului că membrii UE nu sunt entuziasmați de perspectiva lărgirii uniunii, pentru Moldova aceasta este cea mai bună ocazie pentru a-și transforma instituțiile și practicile. Cooperarea cu partenerii din Vest nu depinde de cine este în prezent la putere și Chișinăul privește la această relație ca o sursă de inspirație și aspirație;
  • Putem demonstra că Moldova este un business. Vă invit să nu fiți doar martori, dar și parteneri ai transformării noastre.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mfa.gov.md

Mihai Popșoi și un grup de diplomați străini au fost la cules cireșe. Eveniment de consolidare a relațiilor comerciale

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, împreună cu un grup de diplomați acreditați la Chișinău și producători locali, a fost la cules cireșe în satul Ustia, pe 27 iunie. S-a întâmplat în cadrul evenimentului „Recolta de cireșe a diplomaților”, care se află la prima ediție și a fost organizat de Ministerul Afacerilor Externe (MAE) și Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, cu sprijinul companiei Staragro Group și al Asociației Moldova Fruct.

Potrivit unui comunicat al MAE, evenimentul are drept scop consolidarea relațiilor comerciale și evidențierea calității cireșelor moldovenești.

Programul evenimentului a inclus activități precum culesul cireșelor, vizite la instalațiile de sortare și ambalare, precum și degustări de bucate tradiționale și vinuri autohtone.

Ministrul de Externe, Mihai Popșoi, a subliniat că această inițiativă marchează o premieră simbolică și se înscrie în seria acțiunilor strategice organizate de MAE și misiunile diplomatice ale Republicii Moldova pentru a susține promovarea produselor agroalimentare autohtone pe piețele internaționale.

„Prin astfel de inițiative, ne propunem nu doar să punem în valoare potențialul agricol al Republicii Moldova, ci și să consolidăm punțile comerciale cu partenerii noștri externi. Cireșele moldovenești sunt mai mult decât un produs, ele sunt o poveste de succes care merită spusă și gustată în întreaga lume”, a declarat diplomatul.

Oficialul a evidențiat importanța colaborării interinstituționale în promovarea exporturilor agricole și și-a exprimat speranța că astfel de inițiative vor fi extinse și în alte regiuni ale țării, incluzând și alte sectoare ale economiei naționale.

mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md
mfa.gov.md

În anul 2024, Republica Moldova a exportat aproximativ 14 000 de tone de cireșe către 15 țări. Potrivit autorităților, volumul exporturilor, împreună cu numărul piețelor de desfacere, este preconizat să crească în anii următori, ca urmare a investițiilor substanțiale realizate în acest sector strategic.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: