Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Chișinău: un tânăr – blocat sub peretele unei case cu două nivele 

Un tânăr a rămas blocat într-o groapă, sub peretele unei case cu două nivele din Chișinău. Incidentul a avut loc pe 11 octombrie. Trei echipe de salvatori au ajuns la fața locului. Aceștia l-au găsit pe tânăr blocat cu un strat de pământ. Salvatorii au reușit să-l extragă. Informația a fost comunicată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Potrivit instituției, incidentul a avut loc după ce, în timpul lucrărilor de izolare a fundației casei, s-a surpat un strat de pământ. Tânărul a fost predat echipei de medici pentru îngrijiri. 

Inspectoratul a raportat că un bărbat a rămas blocat cu un strat de pământ, care s-a surpat în timpul lucrărilor de construcție. Incidentul a avut loc pe 11 octombrie, pe teritoriul unui șantier de pe strada Stroescu 24 din municipiul Chișinău.

Serviciul 112 a fost informat despre caz la ora 12:31. La fața locului au ajuns trei echipe de salvatori.

„În timpul efectuării lucrărilor de izolare a fundației, pământul lutos s-a surpat, iar în consecință bărbatul s-a prăbușit într-o groapă sub peretele unei case cu două nivele”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.

Salvatorii au reușit să extragă persoana către ora 13:06.

Bărbatul, în vârstă de 24 de ani, a fost predat echipei de medici pentru îngrijiri necesare. Se menționează că acesta era în stare conștientă.

„Cauza și circumstanțele incidentului urmează a fi investigate de autoritățile competente”, au conchis reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Chișinăuienii vor pace și zăpadă/ 6 mln de pasageri pe aeroport/ Transnistria își va decide viitorul?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Peste 400 de pompieri și salvatori, la datorie de Crăciun
— Moldova ar putea avea un nou stadion național?
— Krasnoselski: Doar locuitorii din Transnistria pot decide aderarea la UE
— Record la Aeroportul din Chișinău. Cum a fost întâmpinat pasagerul cu numărul 6 milioane?
— Primăria s-a răzgândit: Centrul Chișinăului rămâne deschis circulației
— Zelenski a prezentat pentru prima dată planul de pace susținut de Ucraina și SUA
— Judecătoarea Marina Rusu denunță un „plan” pentru discreditarea sa
— Regulile de construcție pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, încălcate?
— Elevii intră în vacanța de iarnă
— Cod Galben de frig în toată țara. Polei și ninsori pe mai multe trasee naționale
— Ambasador: Moldova nu poate adera la UE fără regiunea transnistreană
— Premieră: Energocom a achiziționat electricitate produsă în baterii de stocare

Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: