PAS Chișinău/Facebook

Chișinăul, de 10 luni fără buget. Consilierii PAS îi cer lui Ceban să raporteze cheltuielile capitalei

Municipiul Chișinău se apropie de sfârșitul anului fără un buget aprobat pentru 2025. Consilierii municipali ai fracțiunii PAS califică situația drept „un nou record de incompetență” al primarului Ion Ceban și cer convocarea de urgență a Consiliului Municipal. Aceștia spun că vor vota bugetul, dar doar după ce edilul va prezenta un raport complet privind modul în care au fost cheltuiți banii publici în acest an.

„Lipsa unui buget aprobat înseamnă blocarea multor proiecte importante, amânarea investițiilor în infrastructură și imposibilitatea de a lansa programe noi. Fracțiunea PAS cere explicații pentru banii cheltuiți în 2025 și vrea un buget real pentru 2026”, au declarat reprezentanții formațiunii în cadrul unei conferințe de presă, pe 9 octombrie.

Potrivit PAS, consilierii sunt pregătiți să examineze și să voteze bugetul doar dacă primarul va prezenta execuția bugetară pe 2025 și dacă vor fi operate mai multe schimbări în cadrul Primăriei — inclusiv demiterea secretarului CMC Adrian Talmaci, a pretorului sectorului Ciocana, a directorului „Lumteh” și a viceprimarei Irina Gutnic. La fel, PAS condiționează votarea bugetului de acceptarea „tuturor propunerilor fracțiunii din acest an”.

PAS cere ca ședința Consiliului Municipal să fie convocată pe 16 octombrie. „Primarul Ion Ceban are la dispoziție o săptămână pentru a pregăti raportul de executare a bugetului 2025, iar joia viitoare să vină la Consiliul Municipal și să-l prezinte și să răspundă la întrebările cetățenilor”, a declarat vicepreședintele fracțiunii, Dumitru Ivanov.

Contactat pentru o reacție, purtătorul de cuvânt al Primăriei Chișinău, Vasile Chirilescu, a precizat pentru NewsMaker că „subiectele de importanță pentru capitală” vor fi discutate la ședința CMC planificată pentru săptămâna viitoare, așa cum a anunțat primarul Ion Ceban. „Declarațiile politice ale consilierilor municipali nu le comentăm”, a adăugat acesta.

Reamintim că mai multe tentative de a aproba bugetul au eșuat, până acum. În lipsa unui consens între Primărie și CMC, orașul funcționează pe baza unui buget provizoriu adoptat de Ion Ceban. Nu e prima dată când capitala se pomenește într-o astfel de situație. În 2024, bugetul capitalei a fost aprobat pe 30 iulie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Grosu

Igor Grosu va participa la o nouă ediție a Summit-ului Platforma Internațională Crimeea

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va participa la cea de-a patra ediție a Summitului parlamentar al Platformei Internaționale Crimeea. Evenimentul se va desfășura luni, 24 noiembrie, și va fi găzduit de Riksdagul Suediei.

Summitul va reuni președinți ai parlamentelor naționale și ai organizațiilor interparlamentare. Din delegația legislativului Republicii Moldova face parte Igor Grosu și Ana Calinici, vicepreședinta Comisiei pentru integrare europeană.

Evenimentul este organizat pentru a evidenția consecințele anexării Crimeei de către Rusia. De asemenea, subiectele abordate în discuții vor viza sancțiunile, drepturile omului, securitatea, precum și consecințele economice și de mediu. În context, vor susține discursuri președintele Riksdagului Suediei, Andreas Norlén, președintele Radei Supreme a Ucrainei, Ruslan Stefanciuk, iar președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, va avea un mesaj video. De asemenea, președintele Parlamentului, Igor Grosu, va susține un discurs în care se va referi la consecințele războiului din Ucrainei, inclusiv asupra Republicii Moldova.

Platforma Crimeea a fost lansată la nivel guvernamental la Kiev în 2021, la inițiativa președintelui Ucrainei, Vladimir Zelenski, și este un forum internațional de consultare și coordonare. Ea are loc la diferite niveluri – între guverne, miniștri de externe, parlamente și adunări interparlamentare, precum și societatea civilă și comunitățile de experți. Scopul este încetarea ocupației Crimeei și returnarea sa pașnică Ucrainei.

Totodată, la Stockholm, președintele Parlamentului, Igor Grosu, mai are planificate întrevederi cu omologii săi din Bulgaria, Croația și Lituania. Iar în după-amiaza zilei de 24 noiembrie, șeful legislativului se va întâlni cu moldovenii stabiliți cu traiul în Suedia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: