Circa 130 de ucrainene au născut în Republica Moldova în ultima jumătate de an

Peste o sută de femei din Ucraina au născut în Republica Moldova de la începutul războiului. Iar aproape 6 mii de copii se află la evidența școlară în țara noastră. Datele au fost oferite astăzi de autoritățile moldovenești la șase luni de război în statul vecin. 

Șeful Centrului Unic de Gestionare a Crizei, Adrian Efros, a spus că 89 mii de refugiați din Ucraina se află astăzi pe teritoriul Republicii Moldova. El a mai menționat că în perioada iunie-august s-a înregistrat o creștere a celor veniți din Ucraina în țara noastră.

Peste 65 mii de persoane au fost cazate în cele 130 centre de plasament temporare. Astăzi mai sunt active 74 centre de plasament.

„Refugiații sunt cazați gratuit și au acces la serviciile necesare, inclusiv internet”, a precizat Efros.

Cu privire la accesul refugiaților la serviciile medicale din țară, oficialul a spus că au fost înregistrate aproape 20 mii de solicitări. Tot el a menționat că 129 de femei din Ucraina au născut în țara noastră.

Amintim în acest context, că în iunie curent, PAS a propus o inițiativă legislativă ca fiecare copil născut în Moldova să primească automat cetățenia, indiferent de unde vin părinții.

„Propunerea normativă va garanta dreptul oricărui copil născut pe teritoriul Republicii Moldova la cetățenia statului nostru și va preveni situațiile de apatridie a copiilor născuți de părinți cu actele de ședere sau viza expirate sau de părinți fără acte de ședere, aflați în tranzit”, a subliniat autoarea inițiativei, Angela-Munteanu Pojoga, deputată PAS. Inițiativa legislativă urmează a fi dezbătută în Parlament.

Autoritățile moldovenești au mai anunțat că aproape 6 mii de copii se află la evidența școlară.

Totodată, Efros a precizat că aproximativ 162 milioane lei s-au colectat în contul trezorerial unic deschis de Republica Moldova.

La fel, țara noastră a recepționat 587 loturi umanitare destinate refugiaților. De cealaltă parte Moldova a transmis suport umanitar Ucrainei în valoare de peste 43 milioane lei.

Șeful Centrului Unic de Gestionare a Crizei a mai precizat că aproape 25 mii de moldoveni care găzduiesc circa 33 de mii de refugiați vor fi ajutați de stat.

Efros a spus că moldovenii vor fi ajutați și în contextul sezonului rece, dar și a noului an școlar.

„Suntem alături de Ucraina și aproape de cetățenii săi care ajung în țara noastră”, a conchis Efros.

De menționat că în fiecare an, pe 24 august, poporul ucrainean celebrează Ziua Independenței. Totodată, anul acesta, pe 24 august, se împlinesc șase luni de la începutul războiului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters: Rusia importă benzină din India pe fondul crizei de carburanți cauzate de atacurile ucrainene

Rusia a început să importe benzină pe cale maritimă din India, în contextul în care încearcă să reducă deficitul de carburanți provocat de atacurile ucrainene asupra infrastructurii energetice. Informația a fost raportată de agenția de presă Reuters, care face trimitere la declarațiile a două surse din industrie.

Lipsa combustibilului este resimțită în întreaga Federație Rusă, care se întinde pe 11 fusuri orare, fiind însoțită de raționalizări, cozi lungi la benzinării și creșteri record ale prețurilor la benzină.

Kremlinul a anunțat marți, 30 iunie, că Rusia se află în contact cu mai multe state și discută posibilitatea importului de carburanți la prețuri acceptabile.

Ministerul rus al Energiei și Ministerul indian al Petrolului nu au răspuns solicitărilor de comentarii.

Potrivit unei surse din industrie, cel puțin 60 000 de tone de benzină au fost deja expediate din India către Rusia. O altă sursă a precizat că două petroliere, fiecare cu încărcături de 30 000–40 000 de tone, se află în tranzit.

O a treia sursă a declarat că Rusia ar urma să importe, în total, aproximativ 400 000 de tone de benzină lunar din diverse țări, inclusiv din Belarus, care deja furnizează combustibil către piața rusă.

Consumul de benzină în Rusia depășește 110 000 de tone pe zi în sezonul estival, când cererea este ridicată.
Deocamdată nu este clar ce rafinărie din India va furniza carburanții.

Președintele Vladimir Putin a recunoscut duminică, în cadrul unei reuniuni cu membri ai guvernului și alți oficiali, că atacurile cu drone ucrainene asupra rafinăriilor de petrol au dus la apariția unor lipsuri de combustibil în anumite regiuni, însă a dat asigurări că situația este sub control.

Belarus și-a crescut aproape de trei ori livrările feroviare de benzină către Rusia, ajungând la peste 70.000 de tone în prima jumătate a lunii iunie, comparativ cu perioada similară din mai, potrivit calculelor și surselor Reuters.

Totodată, Parlamentul rus a aprobat săptămâna trecută modificări ale codului fiscal menite să atenueze deficitul de carburanți provocat de atacurile cu drone ucrainene, introducând și subvenții pentru importurile de combustibil, corelate cu costurile și prețurile de livrare din India.

În paralel, importurile de petrol ale Indiei din Rusia au atins un nivel record în iunie, potrivit datelor LSEG și Kpler, rafinăriile indiene majorând achizițiile de țiței rusesc pentru a compensa impactul întreruperilor din alte rute de aprovizionare.

Petrolul rusesc a reprezentat mai mult de jumătate din totalul importurilor de țiței ale Indiei în luna iunie, în creștere față de 36,5% în luna mai, arată datele Kpler.

India, al treilea cel mai mare importator de petrol din lume, a importat în iunie aproximativ 2,7 milioane de barili pe zi din Rusia, potrivit estimărilor preliminare Kpler și LSEG.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: