parlament.md

Codul urbanismului și a construcțiilor ajunge pe masa deputaților. Spînu: Vom anula conceptul care a dus la comiterea unui șir de încălcări

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, va cere joi, 19 iulie, în plenul Parlamentului, susținerea deputaților pentru noul Cod al urbanismului și construcțiilor (CUC). Oficialul a făcut anunțul pe 18 octombrie, pe canalul său de Telegram, în care a prezentat principalele zece prevederi ale noului cod, printre ele – înregistrarea mai facilă a locuințelor, simplificarea procedurilor de elaborare a documentației de urbanism și crearea unui Registru de stat al companiilor din acest domeniu.

„Vom ajuta oamenii să își înregistreze locuințele, vom anula conceptul de autorizare tacită a construcțiilor în temeiul căruia au fost comise un șir de încălcări în domeniu și vom simplifica procedura de elaborare a documentației de urbanism în cazul localităților cu o populație de până la 3000 de locuitori, de care vor beneficia aproximativ 679 de localități, estimativ 1,5 mil de locuitori”, a declarat Andrei Spînu.

Noul Cod va stabili printre altele, potrivit ministrului Infrastructurii, prevederi clare referitoare la statutul, obligațiile și responsabilitățile specialiștilor în domeniu, după modelul din România.

„Va fi creat, pentru prima dată în Republica Moldova, Registrul de stat al companiilor din domeniul urbanismului și construcțiilor, ținut de către Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică. Totodată, în scopul facilitării activității în domeniu a fost extinsă lista lucrărilor de construcție care se pot executa fără certificat de urbanism pentru proiectare şi fără autorizație de construire”, mai anunță Spînu.

Nu în cele din urmă, anunță Spînu, noul cod prevede reabilitarea și modernizarea termică a clădirilor și a instalațiilor aferente, care sunt parte integrantă a politicii energetice a statului și care se realizează prin programe naționale armonizate cu prevederile cerințelor europene referitoare la eficiența energetică, protecția mediului și dezvoltarea durabilă.

„De construcții sunt legate proiectele de infrastructură, locurile de muncă, investițiile în afaceri, depozite, spații de birouri sau zone industriale. Mai mult, tot de construcții ține și modul în care noi ne trăim viața fie că avem o casă pe pământ, sau un apartament într-o clădire multietajată. Indiferent de tipul locuinței, toți ne dorim să avem acces comod și fără ambuteiaje, spații de joacă pentru copiii noștri, zonă verde în jurul locuinței, grădiniță, școală și magazine în preajmă” – a scris Spînu în ajunul ședinței Legislative, în cadrul căreia va prezenta noul CUC.

Amintim că Guvernul a aprobat pe 13 septembrie, curent, la inițiativa MIDR, noul  Cod al urbanismului și construcțiilor. Executivul anunța atunci că documentul va reglementa „toate” ariile conexe domeniului – de la amenajarea teritoriului, autorizarea și executarea lucrărilor de proiectare și construcție, până la controlul calității lucrărilor. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

rnbo.gov.ua

Republica Moldova, România și Ucraina vor crea o alianță cibernetică regională

Ucraina, România și Republica Moldova vor crea o alianță cibernetică regională. Anunțul a fost făcut de Consiliul Național de Securitate și Apărare al Ucrainei (CNSAU) într-un comunicat din 1 august.

Potrivit CNSAU, pe 30 iulie, la Cernăuți, au avut loc consultări privind crearea unei alianțe cibernetice. Scopul acesteia constă în cooperarea practică pentru combaterea amenințărilor cibernetice și hibride, în special din partea Rusiei.

Alianța va consolida, de asemenea, cooperarea dintre Ucraina, România și Republica Moldova în următoarele domenii:

  • schimbul de informații privind amenințările cibernetice;
  • elaborarea și implementarea comună a unor soluții bazate pe inteligență artificială;
  • formarea de specialiști, inclusiv pentru desfășurarea unor acțiuni comune de apărare cibernetică;
  • creșterea rezilienței infrastructurii critice și protejarea instituțiilor democratice.

Printre principiile directoare ale alianței se numără capacitatea de a răspunde în comun la atacuri cibernetice care reprezintă o amenințare la adresa securității naționale a aliaților, precum și deschiderea, care prevede posibilitatea ca noi membri să se alăture, din rândul țărilor care împărtășesc valori democratice comune și priorități strategice”, a subliniat CNSAU, potrivit RBK.

La rândul său, administrația regională Cernăuți a propus să ofere baza organizatorică pentru dezvoltarea alianței, prin crearea unui centru regional de securitate cibernetică.

Guvernatorul regiunii, Ruslan Zaparaniuk, a subliniat că acest lucru va permite consolidarea securității cibernetice atât la nivel regional, cât și internațional. De asemenea, va contribui la concentrare de expertiză avansată și dezvoltare strategică în domeniu.

Totodată, un reprezentant al Ministerului de Externe al Ucrainei a declarat că este necesară crearea unor noi mecanisme eficiente de cooperare internațională în domeniul securității cibernetice și al dezvoltării diplomației cibernetice.

Formarea alianței cibernetice va constitui un pas important în implementarea înțelegerilor dintre președinții Ucrainei, României și Moldovei, rezultate în urma celui de-al patrulea summit Ucraina – Europa de Sud-Est”, a conchis CNSAU.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: