miro.medium.com

Comisia Europeană propune un plan pentru confiscarea activelor înghețate ale Rusiei

Comisia Europeană (CE) a propus astăzi, 30 noiembrie, confiscarea activelor îngheţate ale Rusiei. Această măsură ar veni drept pedeapsă pentru invazia trupelor rusești în Ucraina. Partenerii UE susțin că activele înghețate ar putea compensa Kievul pentru pagubele aduse ţării. 

Funcţionari din Uniunea Europeană, Statele Unite şi alte ţări occidentale dezbat de luni de zile cum să sechestreze în mod legal activele ruseşti deţinute în străinătate – atât de stat, cât şi private – îngheţate prin sancţiuni.

Problema este că în majoritatea statelor membre UE, sechestrarea bunurilor îngheţate este posibilă legal numai în cazul în care există o condamnare penală. De asemenea, multe bunuri ale cetăţenilor ruşi aflaţi pe lista neagră sunt greu de sechestrat sau chiar de îngheţat pentru că sunt înregistrate ca aparţinând unor membri ai familiei sau altor persoane, ca paravan.

„Am blocat 300 de miliarde de euro din rezervele Băncii Centrale ruse şi am îngheţat 19 miliarde de euro din banii oligarhilor ruşi”, a declarat preşedinta executivului UE, Ursula von der Leyen.

Ea a spus că nu peste mult timp, UE şi partenerii săi ar putea gestiona fondurile şi să le investească. Încasările ar merge către Ucraina, ceea ce în cele din urmă ar compensa pagubele provocate ţării.

„Vom lucra la un acord internaţional cu partenerii noştri pentru a face acest lucru posibil. Şi împreună, putem găsi căi legale de a ajunge la asta”, a adăugat von der Leyen.

Ociciala de la Bruxelles propune înfiinţarea unui tribunal special, susţinut de Naţiunile Unite, „pentru a investiga şi urmări penal crima de agresiune a Rusiei”.

UE va colabora cu Curtea Penală Internaţională (CPI) pentru a înfiinţa un tribunal special care să judece „crimele Rusiei” în Ucraina.

„Împreună cu partenerii noştri, ne vom asigura că Rusia plăteşte pentru devastările pe care le-a provocat, folosind fondurile îngheţate ale oligarhilor şi activele băncii sale centrale”, a mai a precizat preşedinta Comisiei Europene.

Rusia afirmă că îngheţarea rezervelor băncii sale centrale şi a bunurilor cetăţenilor săi sunt ilegale. Autoritățile de la Moscova resping ideea că invazia, pe care o numesc „operaţiune militară specială” pentru dezarmarea vecinului său, echivalează cu o agresiune ilegală împotriva Ucrainei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vladimir Andronachi și Victor Osipov, plasați în arest pentru 30 de zile. Acuzațiile aduse de procurori

Fostul deputat democrat Vladimir Andronachi și ex-vicepremierul Victor Osipov au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, prin decizia instanței, fiind vizați într-un dosar în care sunt acuzați de implicare în constituirea și conducerea unei organizații criminale, precum și de abuz de putere.

Potrivit Procuraturii Generale, cei doi sunt implicați într-o schemă de modificare ilegală a legislației, care a permis introducerea mărfurilor accizate sub regimul „duty-free” în perioada 2015–2019, cu destinație formală în raioanele din stânga Nistrului. Ancheta estimează că această practică a cauzat statului prejudicii de peste 4 miliarde de lei, reprezentând valoarea drepturilor de import neîncasate.

Investigația arată că schema a fost concepută și implementată de o organizație criminală condusă de mai multe persoane. Ulterior, asupra proiectului legislativ a fost angajată răspunderea în Parlament, ca parte a unui act normativ mai amplu.

După intrarea legii în vigoare, actele pentru introducerea mărfurilor au fost emise cu caracter formal, ceea ce a permis contrabanda „legalizată”. Persoanele cu funcții de răspundere din Guvern, inclusiv Osipov, sunt acuzate că au facilitat interesele organizației criminale, în special pentru contrabanda cu produse accizate, cum sunt produsele de tutungerie.

Pentru acumularea probatoriului, procurorii specializați au inițiat două cauze penale în perioada 2021–2022 și au beneficiat de cooperare juridică internațională. Cu sprijinul ofițerilor INI și angajaților Brigăzii „Fulger”, Andronachi și Osipov au fost reținuți, iar procurorii le-au adus învinuiri pentru crearea și conducerea unei organizații criminale și abuz de serviciu.

Urmărirea penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, în timp ce persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției. Procuratura Generală a reafirmat angajamentul său ferm de a combate infracțiunile care afectează bunăstarea și securitatea statului Republica Moldova.

Victor Osipov a fost cunoscut pentru implicarea sa în politica informațională a Partidului Democrat, pe vremea când acesta era condus de Vladimir Plahotniuc. În perioada 2009–2011 și în 2015, a ocupat funcția de vicepremier pentru reintegrare, iar între 2015 și 2026 a fost ambasadorul Republicii Moldova în Austria.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: