radiochisinau.md

Compensațiile la energie: când vor fi transferați banii pe card și poștă și ce pot face cei nemulțumiți de suma primită

În acest sezon rece, 605 538 de gospodării vor primit compensații la căldură. 53% dintre beneficiari vor primi compensațiile maxime, care reprezintă 800 de lei pentru încălzirea cu lemne și 1 000 de lei pentru celelalte surse de încălzire. Precizările au fost făcute de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, în cadrul unei conferințe de presă din 12 decembrie.

Natalia Plugaru a comunicat că autoritățile au înregistrat circa 783 000 de cereri privind acordarea compensațiilor la căldură.

Potrivit oficialei, în acest sezon rece, 605 538 de gospodării s-au calificat pentru a beneficia de compensații. Acestea acoperă un număr de 1,2 milioane de persoane.

Gospodăriile care vor beneficia de cele mai multe compensații sunt cele care se încălzesc cu combustibili solizi – circa 287 000. De asemenea, vor primi compensații peste 169 000 de gospodării care se încălzesc cu gaze naturale, 106 134 – energie termică și peste 43 000 – energie electrică.

Totodată, de compensații vor beneficia circa 400 000 de pensionari, peste 23 000 de persoane cu dizabilități, peste 11 000 de șomeri și aproximativ 340 000 de gospodării cu copii și tineri.

Conform ministrei, compensații maxime, care reprezintă 800 de lei pentru locuințele încălzite cu lemne și 1 000 de lei pentru celelalte surse de încălzire, vor fi acordate pentru 53% din beneficiarii. 23% vor primi compensații între valoarea minimă și maximă, care este între 500 și 1 000 de lei. Iar o pătrime vor primi compensații minime de 500 de lei.

Ministra Muncii și Protecției Sociale a precizat că bugetul estimat pentru compensațiile din acest sezon rece este de circa 2,3 miliarde de lei. Potrivit oficialei, resursele alocate din bugetul de stat pentru compensații sunt mai mari în 2025 față de anul precedent.

Plata compensațiilor va începe astăzi, 12 decembrie, pentru persoanele care au indicat în cerere un card bancar sau un card social. Iar beneficiarii care nu au indicat un cont bancar, vor putea ridica plățile începând cu data de 15 decembrie, la toate oficiile poștale din țară. Aceștia vor trebui să prezinte buletinul de identitate.

Natalia Plugaru a subliniat că cetățenii care au întrebări despre compensații, inclusiv cei nemulțumiți de suma atribuită, pot scrie la adresa de email [email protected] sau apela la numărul de telefon 0 8000 5000. „Avem 35 de operatori la linia verde care sunt gata să răspundă cetățenilor la întrebările pe care le au”, a precizat ea.

***

Precizăm că cei care s-au înregistrat pe platforma compensatii.gov.md pot afla deja dacă sunt beneficiari ai programului „Ajutor la contor”, prin care se acordă compensații la căldură.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

cont.ws

Consulatul României din Sankt Petersburg va fi închis, iar consulul general a fost declarat persona non grata

Consulatul României din Sankt Petersburg urmează să fie închis, iar conducătorul acestuia va fi expulzat din Rusia. Anunțul a fost făcut pe 25 iunie de Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse, care a precizat că decizia vine ca reacție la „retragerea nejustificată de către București a acordului pentru funcționarea Consulatului General al Rusiei la Constanța și declararea șefului acestuia persona non grata”.

Potrivit diplomației ruse, pe 25 iunie, ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la MAE, unde i-a fost înmânată o notă de protest privind închiderea Consulatului General al Rusiei la Constanța. Totodată, partea rusă i-a comunicat decizia de închidere a Consulatului General al României din Sankt Petersburg.

Măsura reprezintă un răspuns la retragerea nejustificată de către București a acordului pentru activitatea Consulatului General al Rusiei la Constanța și declararea șefului acestuia persona non grata”, a menționat MAE-ul rus.

Amintim că, în noaptea de 29 mai, o dronă de luptă a căzut pe acoperișul unui bloc de locuințe din orașul românesc Galați și a explodat. Deflagrația a provocat un incendiu la etajele superioare ale clădirii, în urma căruia o femeie și un copil au fost răniți și transportați la spital cu arsuri.

Președintele României, Nicușor Dan, a comentat incidentul și a anunțat declararea consulului general al Rusiei la Constanța drept persona non grata, precum și închiderea consulatului. Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a reacționat, afirmând că „măsurile de răspuns la declararea consulului general rus persona non grata și la închiderea consulatului nu vor întârzia să apară”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: