Facebook/Igor Grosu

Conferință la Parlament cu reprezentanții asociațiilor obștești. Grosu: Moldova are astăzi o nouă șansă la democrație inclusiv datorită societății civile

Republica Moldova are, în prezent, o nouă șansă să devină o țară democratică inclusiv grație societății civile care luptă pentru un stat de drept și legi corecte. Declarația a fost făcută de șeful legislativului Igor Grosu, după o întrevedere cu reprezentanți ai societății civile. Totodată, Igor Grosu a menționat că recent în Parlament a fost votată crearea unei platforme care are menirea de a lărgi cooperarea cu asociațiile obștești, însă legislativul este deschis și pentru alte inițiative în acest sens. 

Pe 16 iunie, în plenul Parlamentului a avut loc Conferința anuală „Cooperarea dintre Parlament și societatea civilă”. După eveniment, șeful legislativului a publicat un mesaj în care a apreciat contribuția societății civile în crearea unui stat democratic.

„Republica Moldova are astăzi o nouă șansă la democrație și dezvoltare inclusiv datorită reprezentanților societății civile, care au luptat și luptă necontenit pentru un stat de drept, pentru ca legile și reformele să fie făcut ca la carte. Dumneavoastră sunteți legătura noastră directă cu cetățeanul, sunteți vocea lui, dar și un permanent sistem de control al activității guvernării”, a scris acesta pe pagina sa de Facebook.

Igor Grosu a remarcat că recent a fost votată crearea Platformei de dialog și participare civică în procesul decizional al Parlamentului. Inițiativa are drept scop lărgirea cooperării cu societatea civilă, pentru a avea cât mai multe opinii în procesul de luare a deciziilor. Șeful legislativului a menționat că a fost pornit, de asemenea, și un amplu proces de digitalizare a activității parlamentare.

„Dar știu că este loc de mult mai mult. Suntem deschiși și pregătiți să lucrăm împreună, să auzim critici și sugestii, să vedem cum colaborăm și cum eliminăm lacunele în cooperarea dintre Parlament și societatea civilă. Vă asigur de toată deschiderea instituției pe care o reprezint. Anul acesta avem două exerciții politice pe care trebuie să le realizăm ireproșabil: organizarea democratică și transparentă a alegerilor locale și deschiderea negocierilor cu Uniunea Europeană până la sfârșitului anului – două procese în care este crucială participarea și expertiza societății civile.Sper să punem bazele unei colaborări care să reziste în timp. Avem mult de lucru împreună, dar această muncă va aduce cu sine posibilități enorme pentru țara noastră și cetățenii ei”, a conchis acesta.

Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu
Facebook/Igor Grosu

 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Avocatele familiei Vartic acuză că sunt obligate să transcrie materialele cauzei „pe maculator”: „Un abuz în era digitalizării justiției”

Avocatele care reprezintă interesele familiei Ludmilei Vartic au făcut un apel public către Uniunea Avocaților, Avocatul Poporului și Procuratura Generală, solicitând stoparea a ceea ce califică drept „îngrădire a dreptului la un proces echitabil” în dosarul Vartic. Avocata Gabriela Kornacker acuză că procurorul de caz le obligă să transcrie materialele dosarului penal „pe maculator”, refuzând să le permită fotografierea sau scanarea actelor, practică standard în toate procedurile judiciare.

„Un abuz în era digitalizării justiției. În era digitală în care ne aflăm, în era digitalizării justiției, procurorul ne impune să transcriem materialele dosarului penal pe maculator. Evident că acest lucru este un abuz”, a declarat Kornacker.

Avocata a explicat că, pe 14 aprilie, procurorul de caz a restricționat accesul la materialele cauzei și le-a permis doar luarea de notițe, cu excepția măsurilor speciale de investigație. Contestația depusă la judecătorul de instrucție urmează să fie soluționată abia pe 18 mai.

Kornacker a descris un incident concret din această zi, când avocatele au fost chemate să ia cunoștință cu o ordonanță de dispunere a expertizei și cu un raport de expertiză deja finalizat, fiindu-le refuzată fotografierea acestora.

„La întrebarea mea dacă ni se permite fotografierea acestor acte, doamna procuror ne-a spus foarte franc că nu, pentru că avem acces limitat de a fotografia actele dosarului. Profesioniștii din domeniu cunosc foarte bine că fotografierea sau scanarea actelor dintr-un dosar penal face parte dintr-un procedeu tehnic standard de luare de cunoștință cu materialele dosarului”, a spus avocata.

Procurorul de caz a invocat necesitatea păstrării secretului anchetei și prevenirea scurgerii de informații din dosar. Kornacker a menționat că a respins acest argument, deoarece luarea de notițe implică același risc de scurgere a informațiilor ca și fotografierea.

Avocata a mai susținut că acțiunile procurorului ar putea fi calificate drept infracțiune, invocând articolul 303 prim din Codul Penal, „Imixtiunea în activitatea avocatului”, prevedere introdusă în 2024.

„Noi credem cu tărie că scopul acestei limitări nu este unul legitim. În primul rând, este împiedicarea unei apărări eficiente, iar în al doilea rând această măsură este una de discreditare și hărțuire profesională a avocatelor”, a concluzionat Kornacker.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Procuratura Generală, privind accesul avocaților la anchetă, însă la momentul publicării materialului, nu am primit un răspuns.

***

Ludmila Vartic, fostă educatoare din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra ei timp de mai mulți ani. Pe marginea cazului a fost deschis un dosar pentru violență în familie soldată cu determinare la suicid, Dumitru Vartic având statut de bănuit. Anterior, Procuratura restricționase accesul avocatelor la informațiile privind măsurile speciale de investigație, decizie pe care apărătoarele o contestă în instanță.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: