president.gov.ua

Consilierul lui Zelenski spune că Rusia și Ucraina se apropie de un compromis

Mihail Podolyak, consilier al șefului biroului prezidențial ucrainean, susține că Rusia și Ucraina se apropie de un compromis în procesul de negociere. Declarația a fost făcută într-un interviu pentru Kommersant.

Podolyak a spus că părțile au des întâlniri video. „Grupul de ucraineni și reprezentanții rușilor discută anumite probleme, au început să vorbească despre ceva, dar nu să arunce ultimatumuri”, a precizat el.

Consilierul a mai spus că părțile discută despre condițiile de încetare a focului, problema despăgubirii pentru daunele aduse infrastructurii distruse a Ucrainei, procesul de retragere a trupelor ruse de pe teritoriul țării și condițiile unui acord de pace.

„Partea rusă se uită deja [la situație] mult mai adecvat. Dar trebuie să mai treacă ceva timp pentru ca ei să înțeleagă 100% situația în care a nimerit Rusia, dar nu Ucraina”, a comunicat Podolyak. 

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Aderarea Moldovei va schimba UE/ Chișinăuienii vor ieșire la mare/ Se anunță compensații la căldură

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Usatîi: dacă vrei să faci regulă în țară, începe cu partidul
— Instituțiile statului au felicitat Moldova cu Ziua Independenței
— Ziua Independenței: critici, apel la unitate și inițiative politice
— Guvernul pregătește compensații pentru iarna care urmează
— Viitor în UE, ieșire la mare și mila lui Trump: urări pentru Moldova
— UE promite noi investiții: comisara pentru extindere vine la Chișinău
— Maia Sandu: alternativă la Europa nu există!
— 34 de ani de Independență a Republicii Moldova
— Jurnaliști NewsMaker amenințați, din nou
— PSRM a lansat o campanie anti-guvernare de Ziua Independenței
— Reținuți de poliție: voiau să blocheze calea lui Macron, Tusk și Merz
— Au sărbătorit Independența cu armele în mâini în Marea Britanie
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: