Covid revine în forță? Numărul de infecții a crescut cu 63% timp de o lună

În perioada 17 iulie – 13 august, aproximativ 1 400 000 milioane de persoane s-au infectat cu Coronavirus la nivel mondial. Dintre acestea peste 2 300 de persoane au murit. Datele a fost confirmate într-un raport al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), în care se indică că numărul de infectări a crescut cu 63% în comparație cu ultimele 28 de zile, iar numărul deceselor s-a diminuat cu 56%

Potrivit raportului OMS, în patru săptămâni s-au înregistrat 1 422 538 de infecții și 2 366 de decese la nivel mondial. S-au înregistrat rapoarte despre persoane care s-au infectat cu Covid din 104 state.

Până pe 13 august, au fost raportate peste 769 de milioane de cazuri de infecție la nivel mondial în timpul pandemiei, dintre care 6,9 milioane de persoane au murit. OMS consideră că virusul COVID-19 este, în continuare, o „amenințare majoră”.

Șeful OMS, Tedros Ghebreyesus, a anunțat, pe 5 mai, că statutul de pandemie al COVID-19 a fost revocat. În ultimul an, comitetul de urgență al organizației a „analizat cu atenție datele și a considerat că este momentul potrivit pentru a elimina riscul” situației de incidență a COVID-19, declarase Ghebreyesus.

Pe 10 august, OMS a raportat răspândirea rapidă a  tulpinii omicronice a Coronavirusului EG.5 Eris, care a fost detectată la 17 februarie 2023. Noua variantă a tulpinii Omicron a fost identificată acum în 51 de state, printre care în China, SUA, Marea Britanie, țări europene și Asia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gov.md

Evitarea lifturilor între 6:00 și 9:00, optimizarea iluminatului și reorganizarea activității întreprinderilor. În Moldova sunt impuse restricții din cauza crizei

Comisia Națională de Management al Crizelor a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situației din sectorul energetic și a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru. Printre măsuri se numără limitarea exporturilor comerciale de energie electrică în orele de consum maxim, reducerea consumului de energie în instituții publice și spații comerciale, precum și restricții privind utilizarea apei pentru activități neesențiale.

Prevederile au fost aprobate în cadrul ședinței Comisiei prezidate de premierul Vasile Tofan și au ca scop asigurarea continuității serviciilor vitale și protejarea populației.

Măsuri pentru sectorul energetic

Potrivit deciziei, exporturile comerciale de energie electrică vor fi limitate între orele 18:00 și 22:00 pentru a proteja consumul intern în perioadele de vârf. Măsura va fi aplicată de Î.S. „Moldelectrica”, cu excepția cantităților necesare pentru îndeplinirea obligațiilor de serviciu public privind securitatea aprovizionării.

Autoritățile au decis, de asemenea, să accelereze conectarea la rețea a instalațiilor de stocare a energiei și a centralelor fotovoltaice și eoliene dotate cu baterii. În paralel, procedurile de autorizare pentru proiectele de generare și stocare a energiei vor fi simplificate.

S.A. „Energocom” va identifica și contracta surse alternative de energie din România, Ucraina și alte piețe accesibile prin tranzit, urmând să prezinte scenarii de achiziție pentru următoarele 7-14 zile. Totodată, „Moldelectrica” va intensifica cooperarea cu operatorii de transport al energiei din România și Ucraina.

Comisia a aprobat și măsuri temporare de reducere a consumului de energie electrică. Administratorii clădirilor publice și ai spațiilor comerciale vor reduce iluminatul interior cu cel puțin 30%, acolo unde este posibil, și vor deconecta iluminatul din încăperile neocupate. Între orele 18:00 și 06:00 vor fi oprite havuzurile, iluminatul decorativ, arhitectural și publicitar, precum și vitrinele iluminate.

Întreprinderile cu procese industriale energofage vor fi obligate să își reorganizeze activitatea astfel încât consumul major de energie să aibă loc în afara intervalelor 06:00-09:00 și 18:00-23:00. Operatorii serviciilor de apă și canalizare vor adapta funcționarea pompelor pentru a reduce consumul de energie în aceleași intervale.

Administratorii blocurilor locative vor informa locatarii despre recomandarea de a evita utilizarea lifturilor în orele de consum maxim pentru a preveni blocarea persoanelor în cazul unor eventuale întreruperi ale alimentării cu energie electrică.

Măsuri pentru gestionarea deficitului de apă

În contextul nivelului scăzut al apei din Nistru, Comisia a introdus restricții privind utilizarea apei potabile și a apei din sursele de suprafață pentru activități neesențiale, precum spălarea străzilor și trotuarelor sau umplerea piscinelor și bazinelor recreative. Apa va fi utilizată cu prioritate pentru necesitățile esențiale ale populației.

Captarea apei și irigarea terenurilor agricole din fluviul Nistru vor fi permise doar pe timp de noapte, între orele 21:00 și 06:00, cu prioritate pentru culturile horticole. Ministerul Mediului va putea suspenda temporar captările în sectoarele unde nivelul apei va ajunge la praguri critice.

Pentru asigurarea continuității alimentării cu apă, autoritățile locale vor activa sondele de rezervă, iar operatorii serviciilor publice vor intensifica monitorizarea calității apei. Totodată, S.A. „Apă-Canal Chișinău”, împreună cu autoritățile competente, va efectua lucrările necesare pentru menținerea alimentării cu apă a municipiului Chișinău.

În funcție de evoluția situației, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență va pregăti distribuirea apei potabile prin cisterne mobile în localitățile afectate.

De asemenea, operatorii economici industriali ale căror activități nu sunt esențiale pentru producerea alimentelor, domeniul medical sau sănătatea publică vor trebui să reducă consumul de apă cu cel puțin 20%. Monitorizarea calității apei va fi intensificată prin efectuarea de analize de laborator.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: