depositphotos

Crăciunul pe stil vechi, sub cod portocaliu: ne așteaptă ninsori, ghețuș, vânt puternic și o scădere a temperaturii cu 10-15°C

Serviciul Hidrometeorologic de Stat din Republica Moldova a anunțat pe 5 ianuarie cod portocaliu de schimbare bruscă a vremii. Avertizarea meteorologică este valabilă în perioada 7-10 ianuarie.

Meteorologii au declarat că în legatură cu deplasarea unui ciclon sudic și pătrunderea unei mase de aer polar în apropierea teritoriului Republicii Moldova, în intervalul  7-10 ianuarie, se prevăd condiții complicate ale vremii:

– vor cădea precipitații sub formă de ploaie cu transformare în lapoviță și ninsoare, pe 8 ianuarie va ninge puternic (15-20 l/m2), izolat va viscoli. Pe drumuri se vor forma troiene și ghețuș;

– izolat pe firele electrice și copaci se vor semnala depuneri de lapoviță;

– pe 7-9 ianuarie vântul nord-vestiс va prezenta intensificări în rafale de până la 15-20 m/s;

– pe 8-10 ianuarie temperatura medie zilnică a aerului va scădea cu 10-15°C.

meteo.md

Poliția Republicii Moldova a atenționat șoferii să nu pornească la drum dacă nu au echipat autovehiculul cu pneuri corespunzătoare, să conducă cu viteză redusă, să verifice starea frânelor și să nu uite că autovehiculul trebuie dotat cu lanţuri antiderapante, lopată şi sac cu nisip.

Asigurați-vă că automobilul este alimentat cu combustibil, că aveți telefonul încărcat și copiii sunt transportați în siguranță. Nu uitați despre obligativitatea de a conecta faza scurtă a luminii de întâlnire. Recomandabil ar fi să vă abțineți de la deplasările lungi, dar dacă ați decis să mergeți în vizită la rude, de sărbători, informați-vă din timp despre starea traseului pe care urmează să vă deplasați și în localitățile în care mergeți”, au comunicat polițiștii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Chișinăul răspunde la acuzațiile Tiraspolului privind interferența în „alegerile” pentru noul lider de facto al Transnistriei

Așa-zisele scrutine electorale organizate în regiunea transnistreană, care nu se află sub controlul autorităților constituționale ale Republicii Moldova, încalcă suveranitatea și integritatea teritorială a țării, Constituția și legislația națională. Declarația a fost făcută de Biroul politici de reintegrare într-un comentariu pentru NewsMaker, după ce Tiraspolul a acuzat Chișinăul că ar plănui să interfereze în „alegerile” noului lider de facto al regiunii, programate pentru luna decembrie.

Pretinsele exerciții electorale desfășurate periodic în regiunea transnistreană sfidează în mod constant suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, prevederile constituționale și legislația națională în vigoare. Democratizarea și demilitarizarea regiunii transnistrene – autoizolată, militarizată și menținută într-o cenzură informațională dură de factori de propagandă special instruiți – reprezintă elemente esențiale pentru avansarea în procesul de reglementare finală a conflictului, respectând caracterul teritorial integru al țării, în frontierele recunoscute de comunitatea internațională”, a declarat Biroul politici de reintegrare.

Instituția a mai menționat că autoritățile constituționale vor continua să promoveze politici „ferme” și „eficiente” de reintegrare a țării.

Afirmațiile Biroului vin după ce, într-un interviu pentru presa rusă, așa-zisul „ministru al securității” din regiunea transnistreană, Valerii Ghebos, a acuzat Chișinăul că ar intenționa să intervină în „alegerile” pentru funcția de lider de facto al regiunii. El susține că Serviciul de Informații și Securitate (SIS) ar urma să facă presiuni asupra funcționarilor electorali din stânga Nistrului, inclusiv să-i „amenințe” cu retragerea cetățeniei Republicii Moldova.

În reacție, SIS a catalogat afirmațiile drept speculații și a menționat că acestea „nu merită comentarii suplimentare”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: