unghiul.com

Cum 900 kg de chihlimbar, confiscate de procurori, au fost returnate învinuitului

900 kg de chihlimbar în valoare de aproximativ 10 milioane de lei, la cererea învinuitului, pe motiv precum că Centrul Național Anticorupție (CNA) nu are condiţii de păstrare a chihlimbarului, a transmis acestuia spre păstrare pietrele preţioase, deşi acestea urmau a fi păstrate la organele competente ale statului. Despre acest fapt a anunțat procurorul general, Alexandru Stoianogolo, în cadrul unei conferințe de presă, ieri, 20 ianuarie.

În prezenta cauză penală instrumentată de Procuratura Anticorupţie au fost reținuți și arestați cinci angajați ai Serviciului Vamal, inclusiv administratorul și șoferul firmei din numele căreia au fost întocmite documentele false de însoțire a mărfii, se anunță în comunicatul Procuraturii Generale. În final, doar ultimii și persoana juridică au fost condamnați, iar instanța de judecată, la propunerea procurorului, le-a stabilit pedepse fie cu suspendarea condiționată a executării, fie în formă de amendă.

„Inexplicabile sunt soluțiile privitor la restul persoanelor figurante în prezenta cauză, urmând ca într-un termen relativ scurt să dăm aprecieri și calificări juridice hotărârilor adoptate în raport cu aceste persoane”, se mai anunță în comunicat.

De asemenea, studiul acestui dosar a scos în evidenţă faptul că în cadrul urmăririi penale, contrar cerinţelor legale, procurorul de caz, fiind susţinut de către procurorul-şef, la cererea învinuitului/infractorului, pe motiv precum că CNA nu are condiţii de păstrare a chihlimbarului, a transmis acestuia spre păstrare pietrele preţioase, deşi acestea urmau a fi păstrate la organele competente ale statului.

Totodată, urmează ca în cadrul unui proces penal să se stabilească din ce cauză sentinţa pronunţată pe acest caz acum 2 ani, a fost executată doar în partea ce ţine de pedeapsa faţă de inculpaţi, iar în partea ce ţine de chihlibarul ce urma a fi confiscat în favoarea statului, a fost lăsată fără executare.

„Intuim că cineva şi-a dorit ca acest dosar să nu fie verificat vreo dată şi ca chihlimbarul să nu ajungă la stat”, se anunță în comunicat.

Mai mult, deși organul de urmărire penală dispunea de informaţii concrete şi bănuia implicarea făptuitorilor şi în alte episoade de contrabandă cu chihlimbar în greutate de peste 4 tone, nu a extins investigaţiile în acest sens.

Amintim că ieri, 20 ianuarie, procurorul general al Republicii Moldova a prezentat într-o conferință de presă rezultatele controlului efectuat la Procuratura Anticorupție și la Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reprezentantul „Osetiei de Sud” în Transnistria, o nouă apariție la Tiraspol în pofida interdicției de intrare în Moldova. S-a întâlnit cu Krasnoselski

Reprezentantul autoproclamatei republici Osetia de Sud în regiunea transnistreană, Vitali Iankovskii, aflat în centrul unui scandal privind prezența sa pe teritoriul Republicii Moldova, în condițiile în care are interdicție de intrare în țară, a avut marți, 26 august, o întrevedere cu liderul de facto din stânga Nistrului, Vadim Krasnoselski. Întâlnirea a avut loc la Tiraspol.

Pe lângă Krasnoselski și Iankovskii, la întrevedere au participat și reprezentantul autoproclamatei republici Abhaziei în Transnistria, Alexandr Vataman, precum și așa-numitul „ministru de externe” al regiunii, Vitalii Ignatiev. Potrivit unui comunicat al administrației nerecunoscute de la Tiraspol, interlocutorii au discutat despre cooperarea dintre cele trei entități și despre evoluțiile de pe plan internațional.

Amintim că Vitali Iankovskii s-a mai aflat la Tiraspol în iulie, deși a fost declarat persoană indezirabilă în Republica Moldova și i s-a interzis intrarea în țară pentru o perioadă de cinci ani la sfârșitul lunii ianuarie. Potrivit publicației „Cotidianul”, acesta a participat la evenimente comemorative dedicate așa-zisei „dislocări” a pretinselor „forțe de menținere a păcii” în regiunea transnistreană și a fost surprins în fotografii alături de lideri locali, inclusiv de Vitalii Ignatiev.

Poliția de Frontieră a confirmat că Iankovskii nu a trecut frontiera de stat prin punctele de trecere controlate de autoritățile constituționale, după ce a părăsit țara, în ianuarie 2026.

Pe 12 august, ministra de Interne, Daniella Misail-Nichitin, a spus că Iankovskii ar fi putut pătrunde pe teritoriul țării folosind o altă identitate sau traversând ilegal frontiera.

***

Osetia de Sud și-a declarat independența în decembrie 1991. Până în prezent, independența sa a fost recunoscută doar de Rusia, Nicaragua, Venezuela, Nauru și Siria. Republica Moldova nu recunoaște independența Osetiei de Sud și consideră teritoriul acesteia parte a Georgiei.

Din 2006, Osetia de Sud și regiunea transnistreană se recunosc reciproc drept state independente.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: