Pagina de Psihologie

Cum va fi distribuită mâncarea la pachet elevilor din Chișinău, în perioada studiilor online

Peste 38 000 de elevi din mun. Chișinău vor fi alimentați gratuit la pachet de Primăria Chișinău în perioada organizării studiilor online. Aceasta după ce autoritățile au luat decizia ca procesul educațional în instituțiile de învățământ să se desfășoare la distanță. Potrivit lui Ion Ceban, în această perioadă, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport va organiza alimentația elevilor cu livrare la pachet.

Edilul mai spune că prestatorii serviciilor de alimentație a elevilor au coordonat conținutul pachetelor cu Centrul de Sănătate Publică.

Sortimentul produselor permise pentru alimentația la pachet cuprinde:

  • Articole de patiserie și cofetărie (fără grăsimi hidrogenizate);
  • Covrigei și biscuiți (fără grăsimi hidrogenizate și aditivi);
  • Suc t/pac (conținutul de zahăr <5 Gr. per 100 Gr.;
  • Cașcaval porționat ambalat (grăsimi până la 45%);
  • Unt de vaci 82,5 %;
  • Fructe (mere, banane, citrice);
  • Crupe în sortiment, paste făinoase;
  • Iaurt natural 2,6% neîndulcit.

Ceban spune că alimentația elevilor va fi organizată prin distribuirea pachetelor către părinți la instituțiile de învățământ, în una din zilele săptămânii, conform unui grafic stabilit. Tot el spune că valoarea pachetului cu produse este echivalentă cu cea a consumației unui copil la cantina școlii pentru 5 zile, în funcție de meniul stabilit.

În cazul în care în ziua stabilită părintele nu va putea veni la instituție, pachetul va putea fi ridicat într-o altă zi prin coordonare prealabilă. Pachetele nedistribuite vor fi returnate prestatorului de servicii alimentare, iar plățile se vor face pentru numărul de unități distribuite.

Distribuirea pachetelor se va face pentru următoarele categorii de elevi, care beneficiază de alimentație gratuită:

⁃ Elevi din clasele I-IV – în valoarea micului dejun;

⁃ Elevi din clasele I-IV din familii social-defavorizate (20 la sută din numărul total de elevi) – în valoarea micului dejun şi a prânzului;

⁃ Elevi din clasele V-IX din familii social-defavorizate – în valoarea micului dejun;

⁃ Elevi din clasele I-XII care au suportat TBC şi cei care au contactat focarele cu TBC – în valoarea micului dejun şi a prânzului.

***

O decizie de a organiza alimentaţia elevilor cu livrare la pachet, în perioada studiilor la distanţă, a fost luată de Comisia extraordinară de sănătate publică (CESP) a municipiului Chişinău, în seara de 21 ianuarie.

Amintim că pe 20 ianuarie, CNESP a aprobat noi restricții din cauza creșterii semnificative a numărului de cazuri cu Covid. Printre acestea se numără trecerea studiilor în regim online și obligativitatea prezentării Certificatului Covid în majoritatea spațiilor închise. Excepție fac magazinele, farmaciile, stațiile PECO ș.a.

Amintim că pe 20 ianuarie, CNESP a aprobat noi restricții din cauza creșterii semnificative a numărului de cazuri cu Covid. Printre acestea se numără trecerea studiilor în regim online și obligativitatea prezentării Certificatului Covid în majoritatea spațiilor închise. Excepție fac magazinele, farmaciile, stațiile PECO ș.a.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Donald Trump

Trump amenință cu taxe vamale țările care se opun controlului SUA asupra Groenlandei

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că este gata să introducă taxe vamale împotriva țărilor care nu vor sprijini planurile administrației sale de a prelua controlul asupra Groenlandei. Afirmația a fost făcută în cadrul unui eveniment la Casa Albă, transmite Meduza.

Pot introduce taxe vamale împotriva țărilor care nu vor fi de acord cu pretențiile SUA asupra Groenlandei, deoarece Groenlanda ne trebuie pentru securitatea națională”, a spus Donald Trump. Acesta nu a oferit alte detalii.

Amintim că, în ultimele săptămâni, președintele american Donald Trump a reluat inițiativa privind obținerea controlului asupra Groenlandei — un teritoriu autonom al Regatului Danemarcei. El a argumentat că insula este esențială din punct de vedere al securității naționale, evocând amenințări din partea Rusiei și Chinei în regiunea arctică. Anterior, Casa Albă a afirmat că președintele american ia în considerare diferite opțiuni pentru a obține controlul asupra Groenlandei, inclusiv utilizarea forței militare. Potrivit presei, administrația Trump analizează și varianta cumpărării insulei.

Pe 15 ianuarie, mai multe state europene membre NATO, împreună cu Danemarca, au anunțat desfășurarea unor trupe și exerciții militare în Groenlanda în cadrul unei misiuni denumite Operation Arctic Endurance, menite să consolideze cooperarea și securitatea în regiune. În reacție, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat că prezența acestor trupe nu va influența obiectivul administrației americane privind controlul asupra Groenlandei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: