Primarul Chișinăului și liderul partidului „Mișcarea Alternativa Națională” (MAN), Ion Ceban, a declarat că a trecut un test antidrog rapid, pe care l-a obținut „foarte greu”. Declarația a fost făcută la câteva zile după ce a propus introducerea testării antidrog în școli, începând cu vârsta de 13 ani. Pe 12 decembrie, Ceban a spus că „ar trebui să treacă acest test toate persoanele care dețin funcții importante în stat”.
„Am făcut rost de acest test foarte greu, cu ajutorul medicilor. Îmi pare foarte rău că un astfel de test nu poate fi găsit cu ușurință în farmacii”, a spus Ceban, în timpul unei intervenții video postate pe rețelele de socializare. „Am făcut acest test. Rezultatul este unul negativ. A durat mai puțin de 10 minute”, a adăugat acesta.
„Trebuie să recunoaștem că există această problemă în societatea noastră, iar în pericol este sănătatea copiilor și tinerilor noștri. Și după ultimele declarații neinspirate din partea unora, inclusiv de la guvernare, cred că ar trebui să treacă acest test toate persoanele care dețin funcții importante în stat. Haideți cu mai mult curaj și să fim exemplu”, se arată în declarația lui Ceban, postată pe rețelele de socializare.
Pe 10 decembrie, Ion Ceban a propus introducerea testării pentru consumul de droguri în rândul elevilor, începând cu vârsta de 13 ani, precum și în rândul angajaților. Potrivit lui Ceban, în cazul minorilor, măsura ar trebui aplicată doar cu acordul părinților.
Ministerul Educației și Ministerul Sănătății au respins propunerea lui Ceban. Ministrul Educației Dan Perciun a calificat ideea drept „negândită”, lansată „pe fundalul unui exces de inspirație”. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat că, deocamdată, prioritatea este prevenția, iar orice inițiativă de testare ar trebui discutată pe larg cu ministerele de resort și organizațiile care apără drepturile tinerilor.