De astăzi, și agenții economici din Transnistria vor achita taxa pentru efectuarea procedurilor vamale

Din 10 august, agenții economici din regiunea transnistreană vor achita taxa pentru efectuarea procedurilor vamale. Precizările au fost făcute de reprezentanții Serviciului Vamal. 

La vămuirea mărfurilor plasate în regim de import vor fi achitate 0,4% din valoarea în vamă a mărfii, dar nu mai mult de 1800 euro, la vămuirea mărfurilor plasate în export vor fi achitate 0,1% din valoarea contractuală a mărfii, luându-se în considerare cheltuielile legate de transportul până la frontieră, dar nu mai mult de 500 euro.

Până astăzi, doar agenții economici din Republica Moldova ce au relații fiscale cu sistemul bugetar aveau obligativitatea să achite taxa pentru efectuarea procedurilor vamale, iar prin modificarea introdusă în legislație și anume, introducerea obligativității de achitare a taxei respective de către agenții economici ce nu au relații fiscale cu sistemul bugetar, este asigurat un tratament egal al agenților economici la importul și exportul mărfurilor și produselor”, au menționat reprezentanții Serviciului Vamal, pe 10 august.

Astfel, începând cu data de 10 august 2023, operațiunile de import-export efectuate de către agenții economici aflați pe teritoriul Republicii Moldova care nu au relații fiscale cu sistemul ei bugetar se supun taxei pentru efectuarea procedurilor vamale în modul aprobat de Guvern.

***

Potrivit Registrului de Stat al persoanelor juridice și întreprinzătorilor individuali, precum și prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 815/2005, la 12 ianuarie 2023 erau înregistrate 2.336 de entități economice din regiunea transnistreană, dintre care 1.850 cu înregistrare temporară la Agenția Servicii de Stat.

În februarie 2023, reprezentanții Biroului politici pentru reintegrare declarau că rata exporturilor din regiunea transnistreană către UE în 2022 a înregistrat o creștere de 10,2%, față de anul 2021. În plus, a crescut și ponderea importurilor de bunuri din UE în regiunea transnistreană a cu 4,4%, de la 45,7% în 2021 la 50,1% în 2022. Primele cinci țări din UE care reprezintă peste 80% din exporturile și importurile companiilor din regiune sunt: România, Polonia, Italia, Germania și Slovacia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Președintele Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, a făcut pe 6 iunie o adresare publică către prim-ministrul Dorin Recean cu solicitarea de a redenumi Aeroportul Internațional Chișinău în memoria marelui compozitor Eugen Doga. Politicianul a declarat că acest gest ar fi un ultim omagiu al societății pentru arta maestrului.

Având în vedere, că muzica regretatului maestru Eugen Doga a ajuns în toate colțurile lumii, în toate țările, zburând pe aripile inspirației ca o pasăre a cerului, dar și faptul că Aeroportul Internațional Chișinău se află în subordinea Guvernului Republicii Moldova vă solicit să acceptați propunerea Biroului Politic a PL din 4 iunie 2025 de a conferi Aeroportului Chișinău numele maestrului Eugen Doga, plecat la cele veșnice pe data de 3 iunie 2025. Astfel, vom aduce, ca societate, ultimul nostru omagiu celui care va rămâne nemuritor prin muzica sa minunată”, a menționat Mihai Ghimpu.

Amintim că Eugen Doga s-a stins din viață pe 3 iunie, la vârsta de 88 de ani. Marele compozitor a fost înmormântat în data de 5 iunie, la Cimitirul Central din Chișinău.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: